6 listopada rozpoczął się XVIII Opolski Festiwal Nauki. To wyjątkowe wydarzenie potrwa do 15 grudnia, a udział w nim może wziąć każdy pasjonat nauki, ponieważ ze względu na obecną sytuację odbywa się on online.

Tegoroczna edycja Opolskiego Festiwalu Nauki rozpoczęła się od Festiwalu Podróżników. W tym roku oczyma wyobraźni mogliśmy zwiedzić Indie, Norwegię, Zimbabwe, czy też Gujany Francuskie. 8-ego listopada o godzinie 14:00 rozpocznie się Opolski Piknik Naukowy, podczas którego na równi prowadzone będą dwie transmisje: wykłady popularnonaukowe i warsztaty dla publiczności w wieku powyżej 5 lat. Dla wszystkich chętnych do wzięcia udziału w różnych konkursach powstała specjalna aplikacja OPN. Za odpowiedzi na pytania ochotnicy będą nagradzani specjalnie przygotowaną walutą, która finalnie posłuży do zdobycia nagród. Organizatorzy przygotowali pokazy i wykłady z różnych dziedzin. Podczas sześciogodzinnego bloku będą między innymi pokazy chemiczne, fizyczne i przyrodnicze. Nie zabraknie też zabaw dla dzieci i rodzin.

Jednak to nie koniec atrakcji przygotowanych w ramach XVIII Opolskiego Festiwal Nauki. Do połowy grudnia odbywać się będą Czwartkowe spotkania z nauką. Co drugi czwartek uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z interesującymi gośćmi:

  • 12 listopada dr Magdalena Przysiężna-Pizarska opowie, jak wygląda praca kobiety archeologa, a już teraz zdradziła nam jakie dokładnie tematy będą poruszane na spotkaniu.
  • 26 listopada – prof. Wojciech Dindorf – wybitny popularyzator nauki – pokaże proste i zabawne doświadczenia z fizyki dla każdego. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja o edukacji nauczycieli i edukatorów.
  • 10 grudnia – dr Magdalena Giercarz-Borkowska opowie o edukacji domowej w Polsce dawnej i dzisiejszej. Na pytania czym jest edukacja domowa i jak długo Pani Doktor zajmuje się tym tematem otrzymaliśmy już odpowiedzi.

W odpowiedzi na zapotrzebowania szkół, organizatorzy przygotowali spotkania, kierowane od uczniów i nauczycieli:

  • 26 listopada – Dzień otwarty nauk fizycznych i konferencja Energetyka XXI wieku
  • 30 listopada 2020 – Dzień otwarty nauk o zdrowiu
  • 1 grudnia – Dzień otwarty nauk teologicznych
  • 2 grudnia – Dzień otwarty nauk informatycznych
  • 3 grudnia – Dzień otwarty nauk biologicznych
  • 7 grudnia – Dzień otwarty nauk o polityce i komunikacji społecznej   
  • 14 grudnia – Dzień otwarty nauk chemicznych

4 grudnia  natomiast będzie można wziąć udział w Nocy Nauki. W tym roku podczas tego niebywałego wydarzenia odbędą się warsztaty w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii. Podczas Nocy Nauki zaplanowane jest spotkanie z astronomem oraz obserwacja nocnego nieba.

Więcej informacji o Opolskim Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie: www.festiwal.opole.pl

Angelina Frankovskaya, Alicja Guzik

Fot.: uni.opole.pl