Ponownie Uniwersytet Opolski organizuje Festiwal Nauki. Wydarzenie to ma na celu popularyzację i upowszechnianie różnych dziedzin nauki, uprawianych nie tylko na naszym uniwersytecie, ale przede wszystkim w województwie opolskim.

To będzie niesamowita uczta naukowa! Przedstawiciele opolskich jednostek naukowych, kulturalnych, muzealnych i edukacyjnych zaprezentują wszystkim przybyłym swoje osiągnięcia naukowe i techniczne. Zadanie jest proste – dokonania naukowe będą przedstawiane w sposób przystępny a przy okazji miły i łatwy, co gwarantuje świetną zabawę nie tylko dla studentów, ale dla każdego mieszkańca Opola i innych przybyłych gości.

Każdy z uczestników będzie miał możliwość poznać jakie korzyści płyną z badań naukowych oraz dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać je w gospodarce, medycynie czy przedsiębiorczości, ale każdej innej dziedzinie życia społecznego. Dodatkowym aspektem dla młodzieży, która dopiero planuje pójść na studia będzie okazja do poznania warsztatu pracy naukowców. Ta sposobność pozwoli wyrobić w nich świadomość, że nauka stanowi integralną część rozwoju kulturowego i cywilizacyjnego każdego człowieka. Młodzi ludzie będą mogli również zapoznać się ciekawymi ofertami i kierunkami kształcenia nie tylko Uniwersytetu Opolskiego, ale każdej uczelni na Opolszczyźnie.
Przygodę z nauką zaczynamy już w najbliższy piątek (31.05) od Nocy Szkoleń na Wydziale Ekonomicznym, która zaczyna się od godziny 17. Następnie o 19 zaczyna się Noc Nauki na Kampusie UO, która również dostarczy wielu ciekawych atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Warto również wziąć udział w Opolskim Pikniku Naukowym (2. 06., godzina 10-15; plac Kopernika), gdzie zaprezentuje się m.in. Koło Naukowe Pedagogów.

Od 3-7 czerwca zapraszamy na Tydzień Otwarty, którego zwieńczeniem będzie Dzień Sportu.

Plan wydarzenia:

31 maja 2019 r.

Godz. 19- 23.15 – Noc Nauki – Kampus Uniwersytetu Opolskiego (ul. Oleska 48)
Planetarium mobilne, Grupa Rekonstrukcyjna Wiwern, roboty, labirynt tajemnic,
kryminalistyka, kawiarenka szkocka, Kubuś Puchatek – winny, czy niewinny? (Prawie)
Wszystko o wodzie, blask chemii.
Godz. 19 – 23 – Spotkanie ze sztuką – Wydział Sztuki ul. Wrocławska 4
Godz. 20 – występ Chór Uniwersytetu Opolskiego „Dramma per musica” pod batutą dr
Elżbiety Trylnik – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Ojca Czaplaka 1, Opole)
Od godz. 17 – Noc Szkoleń na Wydziale Ekonomicznym (ul. Ozimska 46)
Godz. 23 – Taniec Ognia – grupa Wiwern na Kampusie UO

2 czerwca 2019 r.

Opolski Piknik Naukowy – pl. Kopernika, w godz. 10 – 15
Godz. 11-14 –  II Seminarium Opole – miasto naturalnej i bezpiecznej żywności – Collegium Maius – Aula Błękitna. Pokazy, warsztaty, wystawy, konkursy w wykonaniu
naukowców, studentów i ludzi nauki z różnych jednostek Opola.

3-7 czerwca 2019 r.

Tydzień Otwarty
3 czerwca 2019 r. (poniedziałek) – Dzień Otwarty Nauk Chemicznych Gość specjalny Wiktor Niedzicki – wybitny popularyzator nauki, twórca cykl programów „Laboratorium” (Studenckie Centrum Kultury, ul. Katowicka 95)
4 czerwca 2019 r. (wtorek) – Dzień Otwarty Nauk Społecznych (ekonomia, filozofia, pedagogika, prawo, psychologia, historia, socjologia….)
5 czerwca 2019 r. (środa) – Dzień Otwarty Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Medycznych, Konferencja Energetyka Jądrowa XXI wieku
6 czerwca 2019 r. (czwartek) – Dzień Otwarty Nauk Humanistycznych i Teologicznych. Konkurs „Quiz-wyzwanie – Co wiesz o Latynoameryce?” Konkurs Muzyczny „Linguafest”
7 czerwca 2019 r. (piątek) – Dzień Sportu

 

Paulina Boron
fot. festiwal.po.opole.pl