Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć znanego kontrowersyjnego fotografa Helmuta Newtona. Wystaw jest od niedawna dostępna online na stronie CSW. 

Helmut Newton jest postacią kontrowersyjną tak samo jak jego życie prywatne oraz sztuka. Najbardziej znane są zdjęcia artysty, w których przedstawiane są nagie lub półnagie kobiety. Przez właśnie takie zdjęcia artysta jest traktowany w świecie feministek jako osoba patrząca na kobiety w  sposób przedmiotowy. Fotograf niejednokrotnie wypierał się tych zarzutów, jak sam podkreślał, lubił kobiecą siłę.

Jedno z jego najsłynniejszych zdjęć przedstawia cztery kobiety elegancko ubrane w pozach wyniosłych obrazujących ich siłę. Drugie zdjęcie, które jest nieodłączną częścią pierwszego obrazuje te same kobiety w tych samych poza jednak już rozebrane.

Przez takie zdjęcia, Newton nie jest pozytywnie popularny wśród feministek. Jednak sam artysta opisuje kobiety na zdjęciu jako ,,triumfujące”.

Oczywiście oprócz oglądania wystawy mamy również szansę poznać niezwykłe życie autora, który w wieku osiemnastu lat musiał uciekać ze swojej ojczyzny podczas wojny  z powodu swojego żydowskiego pochodzenia.

Szczególnie zapraszamy na wystawę, ponieważ jest ona dostępna za darmo na stronie www.zwiedzaj.csw.torun.pl

Zapraszamy również do zwiedzania na żywo w Toruniu. Według  aktualnych obostrzeń taka możliwość będzie dostępna już od 1 lutego 2021 roku.

Wystawa będzie gościć w Toruniu do 28 marca 2021 roku. Więcej informacji na stronie.

Agata Sowa
fot.: cws.toruń.pl