Wybory na Uniwersytecie Opolskim nie mają regularnej historii. W tym roku jesteśmy świadkami ósmych wyborów na stanowisko rektora, które opuszcza właśnie prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja.

Drugie i trzecie wybory rektora odbyły się po roku od wcześniejszych, kolejne po sześciu, dwukrotnie trzech i czterech latach. Tegoroczne mają miejsce po czterech latach kadencji Stanisława Nicieji – związanego z uczelnią od 45 lat. Był rektorem trzykrotnie, po raz pierwszy wybrany 20 lat temu. Jak sam mówi, chce skupić się na swojej pracy naukowej, ale nie odcina się od Uniwersytetu – ma nadzieję zostać kustoszem Wzgórza Uniwersyteckiego, na którego rozbudowę ma już plany.

Uczelniane Kolegium Elektorów Uniwersytetu Opolskiego na początku lutego sondażowo zgłosiło swoich kandydatów na stanowisko rektora. Przy frekwencji 75% ilość zgłoszeń rozkłada się następująco:

prof. dr hab. Marek Masnyk, prorektor ds. kształcenia i studentów – 58 zgłoszeń

prof. dr hab. inż. Piotr Wieczorek, obecny dziekan Wydziału Chemii – 11 zgłoszeń

prof. dr hab. Janusz Słodczyk, prorektor ds. nauki i finansów – 3 zgłoszenia

dr hab. Piotr Stec, prof. UO, obecny dziekan Wydziału Prawa i Administracji – 2 zgłoszenia

prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja, rektor w latach 2008-2012 – 1 zgłoszenie

W rozmowie z NTO prof. Marek Masnyk przyznał, że 58 głosów to dla niego satysfakcjonujący wynik, dlatego zdecydował się startować w wyborach. Powyższe zgłoszenia to wynik prawyborów, które na UO zorganizowano już po raz trzeci. Jak mówił dr Dušan Bogdanov, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, jest to rodzaj sondażu, który wskazuje potencjalnego rektora uczelni, ale także informuje kandydatów o poparciu.

W czwartek 3 marca kandydaci na stanowisko rektora spotkają się ze społecznością uniwersytecką. Przedstawią oni swoje programy wyborcze, odbędzie się także debata, a obecny rektor zaprezentuje sytuację uczelni. Spotkanie będzie miało miejsce w auli A i B w budynku przy ul. Oleskiej 48.

Wybory odbędą się 7 marca o godz. 13.00 w auli Wydziału Ekonomicznego przy ul. Ozimskiej 46A.

Monika Chmielarz

zdjęcie: uni.opole.pl