Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już 20 lutego zaprasza wszystkich miłośników kultury i sztuki na na 63. edycję najbardziej prestiżowego konkursu fotografii reporterskiej na świecie – World Press Photo. Będzie to jedyny pokaz tej wystawy na terenie Polski!

Historia World Press Photo sięga do 1955 roku. Grupa holenderskich artystów zorganizowała konkurs, który miał na celu przedstawienie ich prac na arenie międzynarodowej. Od tamtego czasu, wydarzenie urosło do rangi światowej. Jest najbardziej prestiżową nagrodą w dziennikarstwie fotograficznym. Rokrocznie wystawy pokonkursowe odwiedzane i podziwiane są przez miliony osób na całym świecie.
Mimo, że 2020 rok obfitował w wiele nieszczęść związanych z pandemią koronawirusa i pokrzyżował plany związane z pierwotnym rozpoczęciem wydarzenia, artyści, fundacja WPP oraz organizatorzy wystawy nie poddawali się.

O tym, czy Fundacja WPP, nie obawia się mniejszego zainteresowania wystawą w porównaniu do poprzednich lat, opowiedziała – podczas konferencji prasowej organizowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej – Marika Cukrowski. Przedstawicielce fundacji pomagał tłumacz Mateusz Brandys:

W konkursie nagradzani są profesjonalni fotografowie i ich najlepsze zdjęcia wykonane w 2019 roku – w kategorii zdjęć pojedynczych lub fotoreporterzy.
W tym roku, w konkursie wzięło udział 4282 fotografów ze 125 krajów, którzy nadesłali 73996 zdjęć. Zdjęciem roku, wybranym przez jury została fotografia Yasuyoshi Chiba z Japonii, wykonana dla Agencji France Press. Zdjęcie przedstawia młodego człowieka recytującego poezję protestu, oświetlonego światłem telefonów komórkowych podczas przerwy w dostawach prądu w Chartumie w Sudanie.
W tym roku w gronie laureatów tryumfuje również polskie nazwisko. Tomasz Kaczor za zdjęcie wykonane dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Zdjęcie pojedyncze”. Fotografia przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedługo po przebudzeniu z katatonicznego stanu, będącego skutkiem tzw. syndromu rezygnacji, siedzącą na wózku inwalidzkim w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

Fotografie z konkursu World Press Photo, mają za zadanie przede wszystkich ukazać potencjalnemu odbiorcy, co dzieje się wokół niego, w otaczającym go świecie. Zmuszają do pewnych przemyśleń oraz uświadomienia sobie, że świat jest pełen ludzkich dramatów i tragedii, na które zwykle nie zwracamy uwagi lub nie jesteśmy ich świadomi.
Niektóre fotografie mogą być tak drastyczne i przejmujące, że na wernisaż nałożono ograniczenie wiekowe – nie zaleca się aby osoby poniżej 15 roku życia odwiedzały wystawę.

Marika Cukrowski, podczas konferencji opowiedziała również z jakimi trudnościami podczas pandemii zmagali się przedstawiciele World Press Photo oraz, czy w razie powrotu obostrzeń brane będą pod uwagę inne rozwiązania dotyczące wystawy:

Wystawa będzie dostępna przez 30 dni: od soboty 20 lutego do niedzieli 21 marca 2021 roku. Wernisaż jest płatny:
bilet ulgowy – 10 złotych
bilet normalny – 15 złotych
bilet rodzinny (dla 5 osób) – 50 złotych

Dodatkowo, w dniu 19 lutego 2021 o godzinie 18:00 Galeria Sztuki Współczesnej przewiduje wernisaż w formie online, który będzie miał swoją premierę na Facebooku GSW.

Katarzyna Szołyga
Jakub Kalbron
fot.: Fotopolis 

W artykule zostały użyte materiały z informacji prasowej Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.