Ósma edycja największego charytatywnego biegu przeszła do historii. Najlepszym biegaczem został Polak, Dariusz Nożyński.

Wings for Life World Run to międzynarodowy bieg charytatywny organizowany w 33 miastach na świecie. Dochód z biegu przeznaczony jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Odbywa się od 2014 roku, zawsze w pierwszą niedzielę maja. Po pewnym czasie od rozpoczęcia biegu, za uczestnikami rusza specjalny samochód –  „meta”. Każdy biegacz, którego „dogoni meta” kończy wyścig. Zwycięża ten, który jako ostatni  zostanie “złapany” i przebiegnie najdłuższy dystans. Do ósmej edycji Wings for Life World Run zarejestrowało się 184 236 osób, reprezentujących 195 narodowości. Polska z 10 486 uczestnikami została trzecią najliczniejszą nacją świata uczestniczącą w majowym wydarzeniu. Globalnymi zwycięzcami biegu zostali: Nina Zarina z Rosji (61,1 km) i uczestnik na wózku, Aron Anderson ze Szwecji (66,8 km). Najlepszym biegaczem został Polak, Dariusz Nożyński (66,2 km). Uczestnicy z całego świata wystartowali jednocześnie za pomocą aplikacji mobilnej Wings for Life World Run. Dzięki opłatom startowym i datkom uczestników Run, fundacja Wings zgromadziła 4,1 mln euro na badania mające pomóc w powrocie do sprawności osobom cierpiącym z powodu urazów rdzenia kręgowego.

Cieszę się z globalnego zwycięstwa wśród biegaczy i bardzo mocno gratuluję Aronowi Andersonowi, który zwyciężył na wózku. Dziś biegłem nie sam, a w drużynie. Na trasie wspierali mnie moi przyjaciele, a to znaczy dla mnie więcej, niż jakikolwiek ranking. Otaczajcie się dobrymi ludźmi, a sukces sam przyjdzie – powiedział po biegu Dariusz Nożyński, najlepszy biegacz Wings for Life World Run 2021.

Polacy podczas biegu motywowani byli komunikatami głosowymi nagranymi przez Adama Małysza (wieloletniego ambasadora biegu) i Łukasza Stasiaka (rapera i gospodarza Wings for Life World Run Podcast). Do globalnej rywalizacji mogły dołączyć osoby na każdym poziomie zaawansowania: amatorzy, maratończycy czy zawodnicy ultra. Na linii startu stanęli także uczestnicy na wózkach oraz w egzoszkieletach. Od 2014 roku w globalnym biegu charytatywnym uczestniczyło już 925 096 osób. Do Wings for Life World Run 9 maja dołączyła w tym roku cała Polska. Łodzianie mogli kibicować Dominice Stelmach (26,2 km) i Tomaszowi Osmulskiemu (45 km) biegnącymi po zwycięstwo w Parku na Zdrowiu. W warszawskim Lesie Kabackim wystartowali ambasadorzy biegu: Bartek Olszewski, Kuba Przygoński (15,2 km), Alan Andersz (12 km), Malwina Wędzikowska (5,2 km) i  Łukasz Stasiak (12,9 km). W Szczecinie o najlepszy wynik w swojej kategorii wiekowej walczył maratończyk, Jerzy Skarżyński (27,7 km). Na szczecińskiej Arkonce spotkali się także Arkadiusz Skrzypiński, para-kolarski Mistrz Świata (20,1 km) i Monika Pyrek (9,6 km), a w siedmiu lokalizacjach do startu stanęli uczestnicy w egzoszkieletach. Polską drużynę wsparli także startujący w Chorwacji Adam Małysz (9,2 km) i Beata Sadowska (12,2 km) z Chamonix we Francji.

Magdalena Wróblewska

fot.: Witold Wośtak