Program rezydencji przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek, zmagających się z rzeczywistością.

„WELTSCHMERZ” to hasło wywodzące się z romantyzmu i oznacza dosłownie „ból świata”, „ból istnienia”. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała rezydencje artystyczne o takiej  nazwie. W tym roku GSW zaprosiło do współpracy dwie myślicielki-artystki: Zofię Krawiec i Dominikę Olszowy.

O programie opowiedziała Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka rezydencji:

 

Program daje artystkom, przebywającym w Opolu, możliwość wyciszenia, oderwania od zgiełku i zmianę naszej turystycznej świadomości w Polsce. Efekty programu można znaleźć na Instagramie pod hashtagiem #GSWOPOLE w terminach 10-17 listopada oraz 11-17 grudnia. 

Zofia Krawiec to krytyczka sztuki, kuratorka, dziennikarka kulturalna i artystka. Prowadzi feministyczny projekt instagramowy pt. Nuerotic Girl. 16 listopada o godz.18.00 w czytelni GSW odbędzie się również spotkanie z artystką.

Dominika Olszowy to artystka, realizująca prace na pograniczu różnych mediów, przy wykorzystaniu m.in. wideo, performansu, instalacji i scenografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agata Walas
fot.: galeriaopole.pl