Listopad to szczególny miesiąc w roku. Pośród barwnej oprawy, przy kubku ciepłego naparu, otuleni kocem, usłyszeć możemy lekki szmer, zefir przemykający w naszych uszach myśli: a może by tak zacząć znów czytać, wgłębić się w świat egzemplarzy urzekającej fantastyki, porywających kryminałów, wciągających reportażów, esejów, poradników czy skłaniającej do refleksji literatury pięknej? Wszystkie te pragnienia można spełnić, nie ruszając się z domu! Z pomocą przychodzi tegoroczna oferta akcji Czytaj PL.

   Szósta edycja akcji Czytaj PL, z pobudzającym hasłem Znowu czytamy, która rozpętała czytelniczą zawieruchę z 12 wyjątkowymi bestsellerami , począwszy od dnia 2 listopada 2020, może wywołać nie lada poruszenie wśród analityków aż do zakończenia akcji, czyli 30 listopada. Zeszłoroczna rekordowa akcja zjednała sobie ponad 50 000 użytkowników, a książki zostały przeczytane aż 130 tysięcy razy. Akcja miała szeroki zasięg, wzięło w niej udział 14 krajów i 1000 miejscowości w całej Polsce. Są to pocieszające informacje, ponieważ według danych podawanych przez Bibliotekę Narodową w ubiegłym roku 39 procent Polaków przeczytało chociaż jedną książkę rocznie. Stanowi to lekki przyrost poziomu czytelnictwa w stosunku do lat ubiegłych. Mimo że wśród opinii publicznej nadal dominują książki w formie papierowej (39% całej populacji) to powoli wdraża się trend korzystania z ich cyfronicznych odpowiedników, czyli e-booków (2,5% całej populacji), a także odsłuchiwania audiobooków (3% badanych respondentów). Ta dobra koniunktura spowodowana jest między innymi otrzymaniem nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, która utwierdziła wielu Polaków w przekonaniu o nowym pozytywnym poziomie kunsztu pisarskiego na polskim rynku wydawniczym.

Główna Koordynatorka Akcji Krakowskiego Biura Festiwalowego Katarzyna Jakubowiak tak relacjonuje obecne wydarzenie:

 

Na fali tych zmian zaobserwować możemy jak nową technologię, w tym te darmowe, proste i przyjemne w obsłudze jak aplikacja Woblink mogą wprowadzić nas w świat wielu ciekawych pozycji. Platformę tą możemy pobrać z App Store lub Google Play. Poprzez skanowanie kodów QR na oficjalnej witrynie https://czytajpl.pl/ poznajemy 12 powodów, dla których warto wziąć udział w akcji.

 

Głosy z zaświatów Remigiusza Mroza to thriller, sensacja oraz kryminał w jedynym. Porusza trudną kwestię, odnosząc się do historycznych wydarzeń, mianowicie tragedii tzw. dzieci Zamojszczyzny, ich wysiedlania oraz zabójstw w tamtym regionie. Fabuła nie jest nużąca, akcja wartko posuwa się do przodu, często zaskakując czytelnika. Część stanowi kontynuacje Listów zza grobu, pozycji, która znalazła się w odsłonie poprzedniej edycji. Warto wspomnieć także o Zimowle Dominiki Słowik przepełnionej oniryczną atmosferą, kunsztownym językiem oraz urzekającym poczuciem humoru. Fikcyjna Cukrówka to miejsce, w którym czas płynie powoli, wszakże ta szara rzeczywistość z biegiem pewnych nieuchronnych zdarzeń zmienia się o 180 stopni. Za to dzieło, Dominka Słowik otrzymała Paszport Polityki w kategorii literatura.

Nie ma tak, że człowiek nie ma chęci do czytania, po prostu musi poznać historię opowiadaną przez Mariusza Szczygla. Laureat Literackiej Nagrody Nike tworzy syntezę dwóch skrajnych gatunków eseju i reportażu. Opowieść zapisana w niekonwencjonalny sposób, w formie tabeli w Excelu przedstawia malowniczą Pragę oraz Budapeszt. Nie zabraknie tam także rodzinnych zakątków. A to tylko wyłącznie 3 spośród wielu wspaniałych tytułów! Przedsięwzięcie ma długą tradycję. Jego korzenie sięgają założenia w 2013 Wirtualnej Biblioteki Krakowa z powodu otrzymania prestiżowej nagrody UNESCO: tytułu Miasta Literatury. Już wtedy na przystankach autobusowych pojawiały się pierwsze kody umożliwiające pobranie 70 fragmentów książkowych bestsellerów bezpłatnie w ciągu miesiąca.

 

Zachęcenie Polaków do czytania stanowiło nie lada wyzwanie dla organizatorów, ale akcja cieszy się teraz coraz większą popularnością, a jej zasięg się poszerza. A o tym, jakie przeciwności i wyzwania czekają organizatorów, odpowie również główna koordynatorka Akcji KBF, Katarzyna Jakubowiak.

 

Znowu czytam! nie jest jedyną inicjatywą, która wypłynęła z Czytaj PL, akcja słynie także z wielu innych ciekawych aktywności, do których zalicza się m.in. akcja z 2016 roku Pracodawca przyjazny czytającym, która pokazała, że czytając, można odmienić nie tylko sferę prywatną życia, ale i także tą związaną z karierą zawodową.

 

Akcja Czytaj PL to szansa na to, by na nowo pobudzić w sobie pasję do czytelnictwa, odkryć intrygujące tytuły i dzielić się swoimi odczuciami z innymi. W końcu przecież książki łączą ludzi i pozwalają im odnaleźć wspólny język.

Aleksandra Kłos

Fot.: czytaj.pl