Tematy na czasie, profesjonalne prezentacje, ważni goście. Oto jak prezentowało się V Forum Mediów Elektronicznych.

Oficjalnemu otwarciu przewodniczył Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr  hab. Marek Masnyk  wraz z dziekanem WPIA prof. UO dr hab. Piotrem Stecem oraz prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.

Organizacją zajęły się aż trzy uczelnie: Uniwersytet Wrocławski, Szczeciński i Opolski. Forum miało charakter niekomercyjny i było rozplanowane na dwa dni – 9 i 10 kwietnia oraz podzielone na cztery sekcje tematyczne.

W każdej sekcji prelegentami byli magistrowie, doktorzy oraz profesorowie, którzy specjalizują się w dziedzinach prawa, administracji oraz nowoczesnych technologii. W pierwszych dwóch sekcjach uczestnicy mogli posłuchać  o peryferiach prawa dotyczącego sztucznej inteligencji, mowa była m. in. o prawach autorskich, medialnych oraz o rozwoju technologii w XXI wieku.

Uwagę przykuło zjawisko „deepfake”  oraz kwestia przyszłości prawnej, której wprowadzenie i dostosowanie do ciągle nowo powstających rozwiązań elektronicznych może być dużym wyzwaniem w najbliższych latach dla szerszej społeczności.

Na wtorkowych prezentacjach zostały poruszone tematy Blockchain oraz pojazdy autonomiczne. Po zakończeniu przemów przez prelegentów, widownia miała możliwość wzięcia udziału w dyskusji, a chętni mogli zadać szczegółowe pytania prowadzącym.

Środowe wystąpienia trwały aż do godziny 16:00 i dotyczyły cyberbezpieczeństwa, ochrony danych osobowych oraz specyfiki e-privacy  i e-administracji. Prowadzący dokonali krótkich, ale rzetelnych analiz prawnych systemów jak i sposobów działania nowoczesnej, ponieważ elektronicznej już administracji i nie tylko.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wszystkim dobrze znanego RODO, które miało ogromny wpływ na całokształt prawa związanego z technologią. Miejsce miała również wizja przyszłości, która przewiduje udział sztucznej inteligencji w postępowaniu sądowym.

Ostatni dzień forum ponownie zakończył się otwartą dyskusją na nurtujące publiczność tematy. O wrażenia i opinie zapytaliśmy uczestników wydarzenia.

 

Oprócz prezentacji dostępne były dwa stanowiska, przy których można było zakupić profesjonalny oraz potwierdzony certyfikatem podpis elektroniczny (Certum by Asseco) oraz książki o tematyce prawnej. O szczegółach opowiedziały nam osoby odpowiedzialne za punkty sprzedażowe.

 

 

O przebiegu organizacyjnym V Forum Mediów Elektronicznych i o nowinkach technologicznych opowiedział nam jeden z organizatorów, Kamil Loose:

 

Organizowanie tego typu wydarzeń jest potrzebne, ze względu chociażby na to, że postęp technologiczny w dzisiejszych czasach rozwija się coraz szybciej na tyle, że w niedalekiej przyszłości każdy z nas będzie musiał zmierzyć się z nową rzeczywistością prawną, dlatego też warto na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę z tego zakresu.

 

Patryk Smołka, Victoria Bugajska, Jakub Łyga.

fot. Własne