W trosce o dobro oraz komfort opieki obecnych oraz przyszłych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, planowane jest utworzenie Centrum Sercowo-Naczyniowego. Miałoby ono zawierać oddziały kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, a także powinno się w nim znaleźć miejsce dla neurochirurgii i neurologii zabiegowej.

Nowo wybudowany budynek, oprócz wyżej wymienionych formacji, zaopatrzony byłby również w 15 – salowy blok operacyjny oraz oddział intensywnej opieki – ze względu na rosnące potrzeby stale rozwijającej się placówki medycznej. Dodatkowymi elementami centrum byłyby pracownie diagnostyczne z zakresu hemodynamiki i angiografii, a także elektrofizjologii.

Wstępnie oszacowane koszta budowy oscylują w zakresie 240 mln złotych, a przewidywany czas budowy to 5 lat. Co istotne, inwestycja ta ma szansę na uwzględnienie jej na liście projektów Krajowego Programu Odbudowy za sprawą wniosku wojewody opolskiego, marszałka województwa, rektora Uniwersytetu Opolskiego oraz dyrektora USK skierowanego do ministra zdrowia.

Pamiętać należy, że USK to największy szpital w naszym województwie prowadzący działalność „ostrozabiegową” oraz będący akredytowany przez Krakowskie Centrum Monitorowania Jakości. Innymi argumentami przemawiającymi za koniecznością utworzenia nowej placówki są zarówno bezpieczeństwo mieszkańców województwa opolskiego, jak i rosnące potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy.

Małgorzata Ćwiek

fot.: www.usk.opole.pl