Najbardziej reprezentacyjny deptak miasta, biegnący od Dworca Głównego do Rynku, ma już lata swojej świetności za sobą. Ruszyła już rewitalizacja, która gruntownie odmieni to miejsce.

Rewitalizacja ulicy Krakowskiej zaplanowana jest na odcinku od Placu Wolności do ulicy Damrota. Na miejscu już pojawił się wykop, ogrodzenia, a także pierwsze utrudnienia dla pieszych. Aby jak najmniej utrudniać życie mieszkańcom, studentom oraz przyjezdnym, całe przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części.

O inwestycji opowiedziała nam zastępczyni prezydenta Opola, Małgorzata Stelnicka.

 

W pierwszym etapie rewitalizacji wymieniona zostanie nawierzchnia deptaku, która ma być bazaltowa i wyłożona granitem. Gruntownemu remontowi zostanie poddana także mocno nadgryziona przez ząb czasu kamienica przy ulicy Damrota, w której mieścić się będzie Centrum Dialogu Obywatelskiego oraz siedziba opolskich organizacji pozarządowych. Na odnowionej ulicy przed Filharmonią Opolską ma powstać również multimedialna fontanna, która okazać się może lokalną atrakcją.

Drugi etap rewitalizacji ulicy Krakowskiej to wyburzenie jednego z budynków, który nie pasuje do koncepcji architektonicznej miejsca. Ponadto, stworzenie bezpośredniego deptaku z ulicy Krakowskiej w stronę kanału Młynówki, gdzie powstać ma specjalny taras widokowy.

Zgodnie z planem, pierwszy etap rewitalizacji ma zakończyć się w sierpniu bieżącego roku. Na etap drugi przyjdzie nam poczekać do końca roku.

Krzysztof Masiarek
fot.: Urząd Miasta Opola