Teatry zawsze stały dla ludzi otworem, ale teraźniejsza sytuacja im to nieco utrudniła. Pomimo wszystkich niedogodności opolski Kochanowski nie zwalnia tempa i wciąż zaskakuje widzów. Nie pozwala o sobie zapomnieć i stara się być blisko swoich sympatyków, więc w maju wyszedł do nich z ciekawą alternatywą.

Świat postawił przed teatrami nie lada wyzwanie. Wymuszono na nich walkę o byt oraz pamięć widzów, więc wszyscy zaczęli zastanawiać się, jak poradzić sobie z sytuacją, przed którą ich postawiono. Ciekawe rozwiązanie znalazł opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego. Teatr ten nie chciał odejść w zapomnienie, dlatego wraz z początkiem maja rozpoczął przedsięwzięcie pod tytułem „Niedziela z Kochanowskim”. Każdej niedzieli prowadzi on na swoim profilu na Facebooku transmisję na żywo. Dzięki temu rozwiązaniu każdy zainteresowany może obejrzeć nagrany spektakl. Jest to świetna alternatywa dla wszystkich miłośników, którzy chętnie zobaczą lubianą inscenizację kolejny raz lub dla wszystkich tych, którzy nie znaleźli wcześniej czasu na wybranie się do teatru. Dzięki tej akcji opolski Teatr Kochanowskiego pokazuje jak tęskni za normalnością, za obcowaniem z ludźmi, a zwłaszcza ze swoimi widzami. 

Prezentowane spektakle dotyczą różnej tematyki, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Do tej pory publiczność miała okazję zobaczyć nagrania spektakli takich jak: Moralność pani Dulskiej, Zakonnice odchodzą po cichu, Romeo i Julia, a także spektakl Podróż za jeden uśmiech. Najbliższa transmisja odbędzie się w niedzielę (tj. 31 maja) o godzinie 18.00. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć Coś pomiędzy.

Równie ciekawą opcją, pozwalającą na zbliżenie się do widza, jest udostępnianie nagrań pokazujących jedną ze scen, którą zobaczymy w najbliższym przedstawieniu, ale w zupełnie innej interpretacji. Tego typu filmiki oznaczane są hasztagiem #scenynatemat oraz #podejmijwyzwanie. Jeden z nich możecie znaleźć tutaj. Warto więc śledzić profil Teatru Kochanowskiego na Facebooku i być na bieżąco z udostępnianymi informacjami.

Niestety z przykrością stwierdzamy, że jest to ostatnie przedstawienie z cyklu „Niedziela z Kochanowskim”. Z niecierpliwością oczekujemy więc informacji o otwarciu teatrów lub chociaż o kolejnym takim przedsięwzięciu.

Victoria Pawlik                                                                                                                                                                                     Foto.: facebook.com/teatropole