W dobie powszechnego dostępu do technologii i nowoczesności priorytetem jest bezpieczne wprowadzenie dzieci do wirtualnego świata. Najlepiej dokonać tego przez zabawę.

Przedszkole nr. 41 „Puchatkowo” w Rybniku pokazuje, iż jest to nie tylko możliwe, lecz też przyjemne. Druga edycja projektu „Technikoludek czyli dziecko w świecie technologii” skierowany jest do chętnych przedszkoli z całej Polski. „Technikoludek” łączy w sobie elementy wirtualne oraz plastyczne i kreatywne. Zeszłoroczna edycja składała się z dziesięciu modułów, takich jak na przykład Dzień Wynalazcy, Piktogramowa Opowieść czy Mały Kreator i trwała od września do czerwca, by podopieczni mogli przez cały rok poznawać dobre i złe strony technologii.

Jak podkreślają organizatorzy, niezwykle istotne jest aby już od najmłodszych dzieci byłe świadome,  iż nowoczesna technologia niesie ze sobą nie tylko rozrywkę i beztroską zabawę, ale także zagrożenia związane z upublicznianiem swoich danych. Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych poprzez wprowadzenie dzieci w świat technologii, wartości, piękna i zdrowia.

Organizatorem projektu jest Przedszkole nr. 41 w Rybniku na czele z jego dyrektorką- Klaudią Ciupek. Autorami projektu są Innymi: Agnieszka Chudzik, Aleksandra Mazur . Ponadto przy projekcie pracują: Joanna Szymura, Aleksandra Zimoch, Tatiana Badaczewska, Katarzyna Dudek oraz Ewelina Mazur. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem (ponad 300 przedszkoli z całego kraju), a w tym roku planowane jest jego rozszerzenie, by był dostępny także dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Wraz z dziećmi powstał także hymn akcji, którego posłuchać możecie poniżej:

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na www.p41.miastorybnik.pl

Paulina Zowada

Fot.: p41.miastorybnik.pl