Opolski teatr im. Kochanowskiego nie wciska pauzy i znów zaskakuje nowościami. Tym razem wychodzi do swoich widzów z pewną inicjatywą, która może polepszyć kontakt z kulturą bez konieczności wychodzenia z domu.

TJK Online to najnowszy projekt opolskiego Kochanowskiego, który postanowił udostępnić miłośnikom teatru dostęp do różnorodnych materiałów. W specjalnej zakładce na stronie teatru można znaleźć filmy, na których przedstawione są spotkania z twórcami, zakulisowe, jak i archiwalne materiały, filmy o przedstawieniach, ale również całe spektakle.

O tym, jakie były przyczyny powstania tej platformy oraz jakie spektakle będzie można obejrzeć w najbliższej przyszłości, opowiedziała nam Joanna Glinkowska z działu komunikacji i social mediów TJK w Opolu.

 

Spektakle będzie można obejrzeć bezpłatnie, ale należy się spieszyć, bo dostępne będą jedynie przez 24 godziny!

 

 W spektaklu „Gargantua i Pantagruel” chcemy opowiedzieć o końcu kultury i społeczeństwa. Rabelais ośmieszał w swojej książce ociemniałe i irracjonalne wieki średniowiecza, witając nowy świat. My śmiejemy się, żegnając świat na zawsze. Czy to nie komiczne, że na stryczkach, które sami sobie uwiliśmy, bujamy się jak akrobaci, myśląc że świat to wesołe miasteczko, a szubienica to nasza karuzela?

 

„Miejskie Ziółka” to muzyczny spektakl przedstawiający postapokaliptyczną wizję świata, w którym stery przejmuje natura, a rośliny odzyskują głos. Rytm miejskiej muzyki przeplatać się tu będzie z muzycznym pejzażem natury. Mitologie i obyczaje dotyczące świata roślin splotą się z pytaniami na temat ekologii  i wspólnej przyszłości ludzi w naturze.  

 

Teatr im. Kochanowskiego można znaleźć również na muzycznych serwisach streamingowych takich jak Spotify, Apple Music, Tidal, gdzie pojawiła się pierwsza piosenka, a mianowicie tytułowy utwór ze spektaklu Miejskie Ziółka (reż. Natasza Sołtanowicz) w wykonaniu Joanny OsydyKacpra Sasina oraz Karola Kossakowskiego.

Marta Mierzwiak

Fot. oraz opisy spektakli: teatropole.pl