10 marca 2021 Uniwersytet Opolski świętuje swoje 27 urodziny. Niestety, w związku z trwającą pandemią koronawirusa w Polsce, Władze Uniwersytetu Opolskiego postanowiły, że forma celebracji tego wydarzenia będzie różniła się od tej z poprzednich lat. 

10 marca 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Nysie powstał Uniwersytet Opolski. Rok temu do struktur uczelni dołączyła również Państwowa Medyczna Szkoła Zawodowa. 

W bieżącym roku uroczystości związane ze świętem będą bardzo okrojone. W swoim liście skierowanym do całej społeczności akademickiej, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk wspomina o tym, że tegoroczne święto jest symbolem wszystkich ograniczeń, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Rektor Uniwersytetu Opolskiego składa również podziękowania za działania, które pomogły wspólnie organizować życie akademickie. Swój list kończy życzeniami zdrowia, wytrwałości i dumy z osiągnięć własnych oraz Uniwersytetu Opolskiego. 

UO oferuje studentom dzień wolny od zajęć, a o godzinie 19:00 zaprasza na koncert w formie online, który będzie transmitowany na Facebooku Uniwersytetu Opolskiego. Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć 12 piosenek wielkich gwiazd dawnego kina takich jak: Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza czy Mieczysław Fogg w wykonaniu Łukasza Szuby, Piotra Tłustochowicza, Gabrieli Szymańskiej oraz Aleksandry Turoń. Koncert zabierze nas w sentymentalną podróż do takich filmów jak „Szpieg w masce”, “Manewry miłosne”, „Zapomniana melodia” czy „Piętro wyżej”. Link do wydarzenia będzie dostępny na stronie UO tuż przed rozpoczęciem koncertu. 

W trakcie transmisji zostanie zaprezentowany również film podsumowujący miniony rok działania opolskiej uczelni. 

 

Marek Cyganek
Fot.: www.uni.opole.pl