10 marca 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu i opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Nysie powstała nasza Alma Mater.

Uroczystości związane ze świętem Uniwersytetu Opolskiego miały dziś (9.03) wyjątkowy charakter ze względu na inaugurację jubileuszowego roku naszej uczelni. „65 lat tradycji, 25 lat uniwersytetu” – takie hasło przyświecało tegorocznym obchodom w przededniu 24. rocznicy erygowania Uniwersytetu Opolskiego.

W Auli Błękitnej Collegium Maius nadano także tytuł honoris causa Uniwersytetu Opolskiego profesorowi Pawłowi Kafarskiemu. Utytułowany chemik przybył na uroczystość z rodziną i przyjaciółmi, a w sali, oprócz władz UO i społeczności akademickiej, zgromadzili się rektorzy, prorektorzy i dziekani wielu polskich uczelni.

 

 

Treść okolicznościowego dyplomu dla honorowego doktora odczytał dziekan Wydziału Chemii, prof. Piotr Wieczorek. Natomiast, laudację na cześć doktora honoris causa prof. Pawła Kafarskiego wygłosił dr hab. Jacek Lipok, prof. UO.

 

 

 

 

 

 

W 1982 roku prof. Paweł Kafarski został równocześnie zatrudniony na Uniwersytecie Opolskim. Wraz z dr. Piotrem Wieczorkiem stworzył kierunek agrobiochemia. Przez jedną kadencję był zastępcą dyrektora Instytutu Chemii ds. agrobiochemii. Na Uniwersytecie Opolskim pracował do roku 2015 i wypromował siedmiu doktorów.

Kilka ciepłych słów o profesorze Kafarskim powiedziała pani prorektor ds. kształcenia i studentów, dr hab. Izabella Pisarek, prof. UO, która była uczennicą nowego doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego:

 

 

Profesor Paweł Kafarski udzielił też krótkiego wywiadu dla Radia Sygnały, w którym wskazywał na swoich mentorów, ale mówił także o istocie prawa moralnego w każdym z nas.

 

Uroczyste obchody święta Uniwersytetu Opolskiego miały miejsce w przededniu 24. rocznicy powołania naszej uczelni. Uroczystości odbyły się w Auli Błękitnej Collegium Maius, a o oprawę muzyczną zadbała grupa wokalna z Wydziału Teologicznego UO pod kierunkiem ks. Joachima Waloszka.

 

Paulina Kurtyka, Kamila Chrzanowska
fot.: Kamila Chrzanowska, Patrycja Fabisz, Agata Walas