Pieniądz od zawsze miał dużą wartość i często studenci nie mieli go pod dostatkiem. By przetrwać ostatni etap edukacji, z pomocą zazwyczaj przychodzili rodzice, stypendium czy praca ale, jak finansowo radzą sobie studenci Opola ? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Oczywiście, zawartość kieszeni studenta zależy od wielu czynników. Między innymi czy:

  • utrzymuje się sam,
  • finansują go rodzice,
  • mieszka w akademiku, domu rodzinnym, wynajmuje pokój w mieszkaniu czy kawalerkę,
  • otrzymuje stypendium,
  • ma pracę dorywczą,

Grupą respondentów były osoby, które mieszkały w akademiku lub wynajmowały pokój w  mieszkaniu i otrzymywały pieniądze od rodziców lub/i ze stypendium, posiadały lub nie pracę dorywczą. Okazuje się, że student otrzymuje średnio 900 zł na miesiąc nauki w Opolu. Za tą kwotę, udaje mu się przeżyć na dostatecznym poziomie. Minimalną sumą na przeżycie dla studenta według ankietowanych jest 500 zł. To kwota przy której trzeba się ograniczać. Jeżeli mieszka on w akademiku, jedzenie przygotowuje sam i nie trwoni pieniędzy na rozrywkę, możliwym jest przeżyć za tę sumę. Marzeniem większości z nich jest otrzymywanie miesięcznie około 3 tysięcy złotych. Uważają, że taka kwota zapewni im życie w dostatku, możliwość pozwolenia sobie na wszystko czego zapragną. Cytując  Jedyne o co musiałbym się wtedy martwić to o to żeby nie zgubić karty bankomatowej’. Realną kwotą, która pozwala żyć bez konieczności podejmowania się pracy jest 1500 zł. Na pytanie czy udaje ci się zaoszczędzić w ciągu miesiąca, większość odpowiedziała, że niestety nie. Z wyjątkiem osób pracujących. Najczęściej udaje im się odłożyć w okresie wakacyjnym podejmując się pracy w gastronomii, jako wychowawca kolonijny czy za granicą.

Plan zarządzania pieniędzmi to często podejmowana strategia w wielu domach. By nie stracić ich w mgnieniu oka, określa się dzienny lub tygodniowy limit wydatków. Niektórzy najpierw opłacają rachunki a potem zajmują się określeniem kwoty np. na jedzenie. Studenci ze smutkiem odpowiadają, że pomimo wielu starań panowanie nad miesięcznym budżetem należy do nie lada wyzwań.

Opole nie należy do wielkich miast, ale ma to swój plus, ponieważ wszędzie jest blisko. Oferuje ono usługi zdecydowanie wystarczające wielu mieszkańcom. Ceny za mieszkania czy akademik są niższe i dzięki temu również koszty utrzymania . Nie jest to miasto studenckie i tętniące życiem. Zaliczane jest do spokojnych i rodzinnych. Miejsc dla rozrywki nie jest zbyt wiele, ale większości studentom to wystarcza. Zgodnie stwierdzają, że życie w Opolu jest tańsze i pod tym względem jest tutaj łatwiej. Wydatki porównują do swoich znajomych z Wrocławia, Warszawy czy Krakowa. W tych miastach jest znacznie drożej ze względu na ich duży rozwój i ilość udogodnień.

Edukacja jest ważną częścią młodego człowieka. Pomimo tego, że w tym okresie finansowo nie radzimy sobie najlepiej. Warto wiedzieć, że czas zainwestowany w naukę zawsze się opłaci. Dzięki wyższemu wykształceniu zyskujemy nie tylko wyższe zarobki, ale również większy rozwój osobisty, ukształtowanie światopoglądu czy spojrzenie na życie z innej perspektywy.

 

Gabrysia Roterman