Wojciech Jagielski, wybitny pisarz, reporter i korespondent wojenny zaszczyci Opole. 23.11.2020 r. o godzinie 17:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna zorganizuje spotkanie online z pisarzem, które odbędzie się na Facebooku placówki.

Wojciech Jagielski jest jednym z najwybitniejszych polskich reporterów, otrzymał m.in. nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, nagrodę im. Dariusza Fikusa oraz nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2009 roku został uhonorowany Odznaką Honorową „Bene Merito”, a w 2014 roku – odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wartą uwagi publikacją Jagielskiego jest debiutancka Modlitwa o deszcz, która w 2003 roku była nominowana do nagrody literackiej Nike. Książka opowiada o sytuacji polityczno – społecznej w Afganistanie, jej bohaterami są m.in. przywódca terrorystów spod znaku Al-Kaidy – Osama bin Laden czy były prezydent Afganistanu Mohammad Nadżibullach. Tematyka książek Jagielskiego związana jest z jego podróżami reporterskimi i wojennymi – relacjonował m.in. przebieg działań na frontach w Czeczenii, Gruzji czy Afryce, stworzył reportaż poświęcony Nelsonowi Mandeli. W 2020 roku  wydał swą ostatnią jak dotąd książkę „Strona świata”, w której przybliża czytelnikom mechanizmy funkcjonowania państw w  najbardziej zapalnych miejscach naszego globu.

Rozmawialiśmy również z mgr Łukaszem Wojtkiewiczem, polonistą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie, który jest wielkim fanem twórczości Jagielskiego oraz miał przyjemność poprowadzenia z nim spotkania autorskiego.

 

Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy znaleźć stronę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na  Facebooku oraz wejść w podany link:  https://www.facebook.com/wbpopole/

Dawid Hudala

fot.: weekend.gazeta.pl