W minioną sobotę odbyła się 86. edycja Gali Mistrzów Sportu. W 2021 roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” tytuł Najlepszego Sportowca za rok 2020 otrzymał kapitan Piłkarskiej Reprezentacji Polski, Robert Lewandowski. Kolejne miejsca na podium należały kolejno do Igi Świątek i Kamila Stocha.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego

Gala Mistrzów Sportu to najbardziej prestiżowy polski plebiscyt sportowy, na którym rokrocznie wybierany jest najlepszy sportowiec w Polsce. Plebiscyt został stworzony przez redakcję Przeglądu Sportowego, która organizuje go już od 1926 roku. W plebiscycie wyłanianych jest również 10 najlepszych polskich sportowców we wszystkich dyscyplinach sportowych. Od kilku lat Gala odbywa się w hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie.

2020 rokiem Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zdobył statuetkę Najlepszego Sportowca Roku po raz drugi w historii. Swoją pierwszą nagrodę odebrał w 2015 roku. W kolejnych latach triumfowali tacy sportowcy jak Bartosz Kurek, Anita Włodarczyk, Kamil Stoch czy Bartosz Zmarzlik. 2020 był dla polskiego napastnika wręcz wymarzony- wygrał On bowiem wszystko, co było możliwe.
Z Bayernem Monachium sięgnął po Mistrzostwo Niemiec i Ligę Mistrzów. W obu tych rozgrywkach zdobył tytuł króla strzelców. Lewy został również wybrany piłkarzem roku UEFA I FIFA, wygrywając m. in. z Cristiano Ronaldo i Leo Messim. Kapitan Reprezentacji Polski podczas przemówienia nagrodę zadedykował Swojemu zmarłemu ojcu. 

Drugie miejsce w Plebiscycie zajęła Iga Świątek, która pomimo swojego młodego wieku, może pochwalić się już zwycięstwem w turnieju French Open. Na ostatnim miejscu podium zameldował się Kamil Stoch, zwycięzca Raw Air i triumfator TCS w 2021 roku, co jednak nie miało wpływu na zajmowane przez Niego miejsce, ponieważ plebiscyt dotyczył roku 2020. Tuż poza podium, na 4 miejscu, nie bez dużego zaskoczenia ze strony kibiców znalazł się kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz. 5 miejsce zajął żużlowy mistrz świata i zeszłoroczny zwycięzca plebiscytu Bartosz Zmarzlik. Kolejne miejsca należą do Natalii Maliszewskiej i mistrza  federacji UFC w wadze półciężkiej Jan Błachowicza. Listę zwycięzców zamknęli siatkarz Wilfredo Leon, kolarka Katarzyna Niewiadoma, natomiast na ostatnim miejscu uplasował się kolejny skoczek narciarski Dawid Kubacki. W kategoriach dodatkowych wyróżnienia otrzymali również Justyna Kowalczyk w kategorii Superczempion. Trenerem roku został Piotr Sierzputowski. W kategorii e-sport nagrodę odebrał Marcin Jankowski, natomiast w kategorii Sport bez barier najlepsza była Faustyna Kotłowska. Sportową imprezą roku zostało ogłoszone Tour de Pologne.

Jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku

Gala Mistrzów Sportu to nie tylko idealna okazja do podsumowań, ale też wielkie święto. Co roku na gali gromadzą się najważniejsze osobistości polskiego sportu, a po uroczystości, tradycją jest uroczysty bal do białego rana. Niestety, przez panującą aktualnie na świecie pandemię, organizatorzy zmuszeni byli odwołać huczną imprezę po gali, jednak nie przeszkodziło to w zachowaniu doniosłej atmosfery wydarzenia i przyznania nagród dla najlepszych. 

 

Marek Cyganek 

 

fot.: www.polsatsport.pl