Nikt nie lubi śmieci, a tym bardziej Matka Natura. Pomóżmy jej się ich pozbyć, by znowu zaczęła oddychać pełną piersią.

Zanieczyszczenia to bardzo poważny problem naszej planety. Są wszędzie. Na drogach, w parkach, lasach, w wodzie… No właśnie – w wodzie. Pewnie każdy z was, będąc kiedyś w Opolu, spotkał się z określeniem Silesia. Miejsce zawsze warte zobaczenia; niezależnie od pory roku. Małe i niepozorne, jednak mające swój urok. Jest jednak pewiem problem – śmieci.

Jest ich pełno. Na plaży, w wodzie, na trawie, przy krzakach i drzewach. Gdy chcę pojechać w to miejsce i sobie odpocząć, dosyć często spotykam się z brakiem wolnego miejsca. Wszędzie są porozwalane butelki, opony, pudełka po papierosach, worki, puszki… a nawet zlew. Tak, był też zlew. Przyszedł czas powiedzieć “dość”.

                                                 

Są ludzie, którzy mają w sobie trochę życzliwości dla Matki Natury i zbierają to, co do nich należy. Ba! Zbierają nawet to, co zostawili po sobie inni. Jednak by nie robić tego w pojedynkę powstała idea, aby razem posprzątać Kamionkę. Ten pomysł od dawna kłębił się w głowie pewnej młodej osoby, która na Silesii bywała chyba częściej niż niejeden student na kampusie.

Kamila Chrzanowska to absolwentka Uniwersytetu Opolskiego, a także była redaktor naczelna i szefowa marketingu Radia Sygnały. Od dawna pasjonuje się Światem, energią, naturą o której zadbanie zachęca Opolan. Kamila zainicjowała pomysł, by sprzątnąć wszystko co niepotrzebne z Silesii. Tak powstała Respiracja.

Respiracja to efekt posiadania takiej cechy charakteru jak “działacz”. Działacze mają to do siebie, że nie lubią robić szablonowych, standardowych rzeczy. Kamila – pomysłodawczyni tej akcji – podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na temat sprzątania po sobie, a także odpowiedziała nam na pare pytań dotyczących akcji oczyszczającej.

Co będzie odróżniać to sprzątanie planety od innych i dlaczego nie będzie ono zywkłe?

Silesia jest jednym z wielu miejsc, które potrzebują pomocy. Co takiego ona maw sobie, że przykuła Twoją uwagę?

Masz jakiś pomysł, by ta akcja została w głowach innych? By jakoś bardziej popachać społeczeństwo w kierunku bycia eko?

Czy masz zamiar robić takie akcje regularnie, bądź w innych miejscach w Opolu?

Czy ta akcja niesie za sobą coś więcej niż tylko posprzątanie Kamionki?

 

W najbliższą sobotę (28.11) od godz. 12:00 zapraszamy Was na Kamionkę Silesia. Caly potrzebny asortyment, jak rękawiczki i worki będą już na Was czekać dzięki współpracy z Sebastianem Jaworskim – założycielem Atelier. Jedyne co musicie przynieść to chęci do zmian! : ) Dodatkowo, organizatorka zadbała również o miejsce składowania śmieci. Po dwóch brzegach Kamionki będą stały konterery, do których będzie można wrzucać pozbierane śmieci.
Po akcji sprzątającej, kawiarnia Atelier, zaprasza wszystkich do siebie na ciepłą herbatę.

Po więcej informacji zajrzyjcie na stronę wydarzenia na Facebooku.

                                                 

 

Nicol Rzotki
fot.: własne