Rock-Time 2017 był XIII Przeglądem Amatorskich Zespołów Studenckich organizowanym z inicjatywy studenckiego Radia Emiter w Opolu. Koncert finałowy odbył się na scenie sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.

Finalistami tegorocznego konkursu Rock-Time było pięć zespołów: ATME będący zwycięzcami głosowania online, Ostatni w Raju, Radioslam, The Perfumes oraz Hurrockaine. Każda kapela spędziła na scenie około pół godziny prezentując 4 najlepsze kawałki ze swojego repertuaru. Występy oceniało 3osobowe jury w którego skład wchodzili: Jacek “Dżej Dżej” Jędrzejczak znany m.in. z zespołów Big Cyc oraz Czarno Czarni, Marcel Różanka – reprezentant śląskiej kapeli Oberschleisen oraz przedstawiciel Radia Opole – Jacek Rudnik. Po każdym mini-koncercie głos był oddawany jury, by podsumować wystąpienie i uwidocznić jego wady i zalety. Pomimo podkreślenia w oficjalnej nazwie wydarzenia słowa “amatorskich”, tak na prawdę z amatorszczyzną nie miało to wiele wspólnego – zespoły zaprezentowały publiczności na prawdę wysoki poziom dobrej, rockowej muzyki.

Przed rozpoczęciem imprezy Dżej Dżej w naszym studiu wspominał zeszłe edycje konkursu oraz tajniki jak skraść serce tego jakże wymagającego jury:

 

Pierwszym występującym był zespół o tajemniczo brzmiącej nazwie ATME. Byli reprezentantami specyficznego, psychodelicznego brzmienia, co w połączeniu z przełamywaniem lodów przed nierozruszaną, zawstydzoną jeszcze publicznością stworzyło kapeli twardy orzech do zgryzienia. Na pierwszy rzut oka wokalista wydawał się być niepozorny, jednak już po pierwszej sekundzie brzmiącego wokalu wzmacnianego ciężkim, gitarowym brzmieniem jasne było, że ten wieczór nie przyjmie delikatnych brzmień. Po skończonym występienie Dżej Dżej zwrócił uwagę na możliwość słabego odsłuchu wokalisty, co zostało potwierdzone oraz delikatnie zasugerował zmianę rytmiki, która była nieco monotonna. Marcel był pod wrażeniem kompozycji lecz zmieniłby kolejność utworów, natomiast Jacek spojrzał na sprawę z technicznego punktu widzenia.

Drugą kapelą był Radioslam, który od razu przykuł uwagę ostrym brzmieniem gitar oraz charyzmatycznym wokalistą, któremu nie straszna również była gra na gitarze. Pomimo zapowiedzi zagrania wśród wybranych utworów ballady, okazała się ona prawdziwym, pozytywnym, muzycznym ciosem. Co do nich szybka ocena jury była prosta – czas  nagrywać. Zarówno Dżej Dżej jak i Jacek Rudnik byli przekonani o pełnym przygotowaniu zespołu do wkroczenia w radiowy eter. Marcel porównał “nieczytość” ich muzyki do swojego rodzinnego “brudnego” śląska, któremu właśnie to nadaje urok i klimat.

Ostatni w Raju wcale nie okazali się być ostatnimi w zestawieniu tego wieczoru. Jako pierwsi wykonywali utwory po polsku, za co zostali pochwaleni przez skład jury. Warto wspomnieć, iż grali w nieco zmienionym składzie, gdyż ich stały perkusista zachorował na ospę i nie dał rady dotrzeć do Opola. Pomimo potwierdzenia przez przedstawiciela Radia Opole, iż zespół radiowo brzmi w porządku i nadaje się na antenę, Dżej Dżej wytknął im długość granych utworów, zwłaszcza ostatni, trwający ponad 7 minut.

Przedostatni zaprezentował się zespół The Perfumes ujmując publikę drobną perkusistką, która – jak się okazało – współpracuje z zespołem zaledwie od kilku miesięcy. Udało im się nakłonić publikę niemal w całości do przyjścia pod scenę oraz żywego tańca i zabawy. Przez chwilę nawet ktoś próbował zorganizować nieśmiałe pogo. Pochwaleni zostali za melodyjne kompozycje oraz świetne, wpadające w ucho refreny, natomiast minusem znowu okazała się sprawa techniczna – przez dysproporcje momentami ciężko było dosłyszeć wokal.

Ostatni na scenie pojawił się Hurrocaine rozpętując prawdziwy huragan na scenie, dzięki niezwykle energicznej wokalistce, która w sekundę rozruszała większość osób na sali. Połączenie żywych rytmów z szybkim wokalem stworzyło niesamowitą, pozytywną energię, która udzieliła się publiczności.

Gwiazdą wieczoru był zwycięsca Time-Rock 20115 – zespół Grey Fruit, który ubarwił zebranym oczekiwanie na werdykt jury. Po obradach nadszedł czas na rozdanie nagród. Wszystkie zespoły zostały wyróżnione oraz zostały wręczone nagrody specjalne. Nagrodę główną oraz nagrodę publiczności otrzymał zespół Radioslam, natomiast nagroda organizatorów, “Muzyka przyjazna radiu” oraz możliwość wystąpienia na tegorocznych Piastonaliach przypadła formacji The Perfumes. Odznaczenie za witalność odebrali Hurrockaine na czele z ciągle energiczną oraz uśmiechniętą wokalistką.
 

 

Po oficjalnym zakończeniu Marcel Różanka z zespołu Oberschlesien opowiedział nam o swoich odczuciach dotyczących konkursu:

 

Patryk Korzec
Julia Kędziora