W czasach, w których ciągłe zmiany stały się naszą codziennością, słowa często nie nadążają za pojęciami. Z pomocą przychodzi nam dziennikarstwo wizualne. Jest to praktyka strategicznego łączenia słów i obrazów w celu przekazania informacji.

Początki World Press Photo sięgają 1955 roku, a na wystawę rokrocznie czekają z niecierpliwością wszyscy miłośnicy sztuki i kultury. Jury doceniło tym razem fotografię autorstwa Yasuyoshiego Chiby, oceniając ją najlepszym zdjęciem World Press Photo 2020.

Osoby oczekujące w kolejce do Galerii Sztuki Współczesnej w dniu otwarcia wystawy, wzmacniały tylko poczucie radości, że mimo panującej sytuacji na świecie związanej z pandemią koronawirusa, nie maleje zainteresowanie, by przyjrzeć się najlepszym zdjęciom wykonanym w 2019 roku. Zdjęcia są podzielone na kategorie takie jak: „Sport/Wydarzenia sportowe”, „Środowisko”, „Przyroda”, „Aktualne wydarzenia”, „Problemy współczesnego świata”, „Zdarzenia General News” oraz „Projekty długoterminowe”. Ciekawostką jest, iż od 2018 zlikwidowano kategorię „Życie rodzinne”, dodając kategorię „Środowisko”, pokazującą pozytywny i negatywny wpływ człowieka na naturę. Fotografów dotyczy również kodeks etyki, zastrzegający autentyczność fotografii.

Dużym zainteresowaniem cieszy się fotografia Tadasa Kazakeviciusa. Zdjęcie zdobyło  3. miejsce w kategorii “Portret” / “Fotoreportaż” za cyklu “Between Two Shores”. Artysta chce przekazać, że przestrzeń ma być słyszana, wąchana, absorbowana, odczuwana wszelkimi możliwymi zmysłami, ponieważ oczy, nie zawsze są w stanie pokazać człowiekowi wszystkiego. To dzięki innym zmysłom możemy lepiej zrozumieć i pochłaniać otaczającą nas rzeczywistość.

 

 

 

Uwagę przykuwa również fotografia autorstwa Kim Kyung-Hoon / Reuters, z cyklu “Japan’ Veteran Rugby Players” zajmując 3. miejsce w kategorii „Sport”. Staruszek z fotografii jest najstarszym żyjącym zawodnikiem rugby na świecie. Sport ten nie tylko utrzymuje aktywność graczy, ale oferuje im namiastkę życia towarzyskiego.

 

Zachęcamy do samodzielnej oceny zaprezentowanych zdjęć w Galerii Sztuki Współczesnej przy Placu Teatralnym w Opolu. Wystawę podziwiać można do 21 marca od poniedziałku do piątku w godz. 12-22.

Iga Respondek
fot.: sputniknews.com