Trzy dziewczyny, ciekawy pomysł i dobry humor. Tak zeszłej niedzieli bawili się opolanie w NCPP na koncercie Freli.

Frele to trio w którego skład wchodzą Marta Skiba, Marcelina Bednarska oraz Magdalena Janoszka. Dziewczyny przed swoim debiutem muzycznym na scenie zajmowały się już muzyką na studiach. Poznały się w Katowicach na wokalistyce, tam zawiązała się ich przyjaźń i rozpoczęły swoją przygodę. Przed zaistnieniem Freli poprzez serwis youtube, można było o nich usłyszeć w programach Idol czy X-Factor, jednak największy rozgłos trio zyskało dzięki opublikowaniu nagranego dla żartów coveru piosenki Adele – Hello, który w śląskiej gwarze pod nową nazwą ukazał się jako Achim. Od tego momentu gryfne dziołchy zdobyły dużą popularność w całej Polsce. Widząc reakcję słuchaczy dziewczyny poszły za ciosem i w ten oto sposób powstały kolejne przeróbki znanych utworów.

Ostatniej niedzieli mieliśmy okazję usłyszeć cały repertuar jakim dysponuje zespół. Koncert rozpoczął się punktualnie o 19 piosenką Maras, która jest coverem Wrecking Ball Miley Cyrus. Dziewczyny weszły na scenę w rytmie muzyki, prezentując się w cekinowych strojach, mocno przyciągających uwagę widowni. Trzy mocne wokale zawładnęły na scenie wprowadzając wesoły nastrój z każdą kolejną kompozycją. Jak same mówią, ich teksty do popularnych utworów traktują w śmieszny sposób o życiu każdej kobiety zajmującej się domem.

Oprócz śląskich wersji pojawiły się również oryginalne kawałki, które większość ludzi pamięta z czasów dzieciństwa. Mowa tu o Independent Woman Destiny’s Child, Wannabe Spice Girls i hitu z końca lat 60 – I Want You Back od Jackson 5. Trio opiera swoją muzykę na znanych melodiach muzyków takich jak Luis Fonsi, Alicia Keys, Sia, Bajm a także Adele oraz Ellie Goulding.

Podczas całego koncertu widownia śpiewała razem z dziewczynami, tańczyła i bawiła się w rytm muzyki. Każda piosenka znalazła wśród ludzi swoich fanów, jednak największy aplauz zdobył cover Despacito, czyli Dej Ta Cicho. Większość utworów była zabawna i wesoła, jednak nie zabrakło też smutnych melodii pokroju Achim, Tancbuda i Hajer.

Publika nie pozwoliła muzykom zejść zbyt szybko ze sceny po zaledwie godzinnym koncercie. Zespół wrócił po krótkiej chwili pełnej gromkich braw i wykonał dwa kawałki: Lubia Ludzi oraz Dej Ta Cicho, która kończąc się tytułowymi słowami zakończyła koncert.

W wywiadzie pytaliśmy o to, jak mogłoby potoczyć się ich życie, gdyby nie wybrały studiów wokalistycznych:

 

Od jakiegoś czasu dziewczyny można zauważyć również na scenie kabaretowej, z którą mają ciekawe wspomnienia:

 

Jak wiadomo pliki publikowane w internecie w większości dostępne są dla każdego, z czym często wiążą się obawy jak materiał zostanie przyjęty przez innych. Frele zdradzają nam swoje odczucia po opublikowaniu ich hitu Achim:

 

Trio podzieliło się z nami także swoimi wpadkami na scenie:

 

Jak wcześniej wspomnieliśmy w repertuarze zespołu znajdują się również oryginalne utwory z młodych lat Michael’a Jacksona czy Beyonce. Dziewczyny opowiadają nam dlaczego postanowiły połączyć te piosenki z śląskimi coverami.

 

Niedzielny koncert w pewnością należał do udanych i umilił czas wielu rodzinom z Opola i okolic. Mamy nadzieję, że na

 

Patrycja Fabisz