Jakie są zalety bycia członkiem koła naukowego? Można poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, wymienić się swoimi poglądami i poszerzyć horyzonty. Będąc w kole ma się bezpośredni dostęp do informacji na temat eventów i konkursów.

Studenckie Koło Naukowe Socjologów miało przerwę w działalności. Powodem była pandemia COVID-19, która sprawiła, że wszystko na naszym Uniwersytecie się zmieniło. Nie było już możliwości spotykania się w specjalnym pomieszczeniu SKNS w Collegium Civitas. Zabrakło też studentów chętnych do tworzenia koła. Wszyscy myśleli, że to tylko chwilowe.

W listopadzie 2020 zebrało się wielu chętnych do stworzenia SKNS na nowo. Odbyły się spotkania, podczas których przeprowadzone zostały dyskusje i burze mózgów na temat nowych pomysłów. Aktualnie studenci należący do koła prowadzą dwa cykle w mediach społecznościowych. Jednym z nich są ciekawostki socjologiczne, mające na celu szerzenie zainteresowania socjologią oraz przybliżaniu czytelnikom pewnych zagadnień. Natomiast drugi cykl został nazwany ‘Okiem Socjologa’. Jego celem jest zachęcenie czytelników do spojrzenia na różne seriale i filmy od strony socjologicznej. Członkowie SKNS chcą w ten sposób zaprosić odbiorców do swojego świata i skłonić ich do refleksji bliskim im własnym sercom. Z pewnych źródeł mamy też informację, że niedługo oprócz filmów czy seriali ukażą się też inne ciekawe polecenia.

Oprócz wzajemnej motywacji do działania znajdującej źródło u członków Studenckiego Koła Naukowego Socjologów, wsparciem służą opiekunka koła naukowego dr Anna Kopczak-Wirga oraz mgr Marcin Deutschmann.

Członkowie Koła Socjologów dostają również informacje na temat bieżących konkursów o tematyce socjologicznej. Jednym z aktualnych konkursów, w którym nagrody są bardzo interesujące jest ten organizowany przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego o tematyce „Przeoczone w pandemii”. Aby wziąć w nim udział należy nagrać podcast trwający nie dłużej niż 30 minut. Termin oddania pracy konkursowej to 30.04, więc jeśli tylko ktoś byłby zainteresowany, nadal jest nieco czasu na wysłania zgłoszenia. W pracy konkursowej należy nawiązać do teorii socjologicznych skupiając się jednocześnie na tym, co obecnie jest ignorowane podczas pandemii.
Tematem drugiego konkursu jest napisanie eseju na temat „Jakiego podręcznika do socjologii płci potrzebujemy?”. Konkurs ten jest również organizowany przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne, a termin wysłania pracy konkursowej mija 10 maja.

Kolejną i dotychczas ostatnią propozycją, jaka dotarła do członków SKNS jest możliwość poprowadzenia 45-minutowych warsztatów dla uczniów. Temat dotyczy autoprezentacji online, ale oprócz tego ma na celu promocje socjologii. Podczas prowadzenia warsztatów można zdobyć cenne umiejętności pracy z młodzieżą oraz doświadczenie w prowadzeniu warsztatów.

Suche informacje to nie wszystko. Zapytaliśmy Tomasza Chabiora, sekretarza Studenckiego Koła Naukowego Socjologów, jak on odbiera obecne funkcjonowanie koła i jak to wygląda z jego perspektywy.

 

Gdyby ktoś się pytał jacy ludzie i atmosfera w kole naukowym, to Tomasz również ma dla Was odpowiedź.

 

Czy czynny udział w działalności koła naukowego na Uniwersytecie Opolskim niesie za sobą korzyści? Czy warto? Oceńcie sami, ale naszym skromnym zdaniem – warto. W razie chęci dołączenia do SKNS możecie skontaktować się z kołem przez Facebook’a, jak również napisać też bezpośrednio do członków koła.

 

Agnieszka Stus

pts.org.pl, Studenckie Koło Naukowe Socjologów UO – Facebook

W artykule zostały użyte materiały udostępnione przez SKNS oraz PTS.