44. Opolskie Konfrontacje Teatralne zbliżają się coraz większymi krokami. Wydarzenie to jednak nie jest jedyną okazją do spotkania ze światem sztuki. Jeszcze w tym tygodniu pojawia się możliwość uczestniczenia w wyjątkowym spektaklu. A dlaczego wyjątkowym?

Przedstawienie „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”, bo o nim mowa, bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Poetycki dramat Bolesława Leśmiana miał swoją premierę w opolskim teatrze 3 lutego 2018 r. na Scenie Bunkier. Sztuka w reżyserii Marty Streker zaskakuje, wzbudza wiele emocji, a przede wszystkim trzyma widzów w napięciu. Spektakl oparty na dziele Leśmiana wystawiony zostanie na Scenie Bunkier 5 kwietnia 2019 roku aż dwa razy, o godz. 11:00, a także o 19:00.

O zbliżającej się sztuce rozmawialiśmy z Sarą Osiecką, specjalistą ds. promocji i marketingu:

Przedstawienie nie traci ducha poetyckości wielkiego twórcy, jakim był Bolesław Leśmian. Klimat całości doskonale współgra z kunsztem literackim poety, który został uznany za najbardziej nowatorską, najoryginalniejszą i najbardziej skrajną indywidualność twórczą literatury polskiej XX w.

Leśmianowskie utwory są silnie nacechowane egzystencjalizmem, metafizyką i duchowością. Artysta czerpał bowiem inspirację z baroku, romantyzmu, a także Młodej Polski.

Poezję Leśmiana można śmiało nazwać poezją wezwania do miłości. Poeta spiera się z Bogiem, porusza kwestie egzystencjalne, by w końcu opowiedzieć się po stronie miłości i erotyki.

Organizatorzy spektaklu, mając to na uwadze, nie zapomnieli o ukazaniu namiętności i ludzkich rządz, które często przejmują kontrolę nad umysłem.

Nasza rozmówczyni potwierdza, iż dramat Leśmiana w interpretacji aktorów zachowuje swój niezwykły nastrój, a teatralne deski stają się niejako odbiciem lustrzanym poezji samego twórcy „Zdziczenia obyczajów pośmiertnych”.

Aktorzy z wyczuciem wpisują się w swoje role, nie pozwalając widzowi na nudę. Różnice osobowości bohaterów są widoczne w każdej scenie.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Julia Kosmynka, natomiast muzyką zajął się Sebastian Ładyżyński. Wszystkie elementy tworzą niepowtarzalną całość i przenoszą w świat, z którym na co dzień nie mamy kontaktu.

Dodatkowo zamieszczamy informację dla wolontariuszy chętnych do pomocy przy Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, które rozpoczną się już w przyszłym tygodniu.

Agnieszka Biernacka
Fot.: https://teatropole.pl/