Jak grudzień to i Jarmark Świąteczny z Radiem Sygnały. Audycje, konkursy, nagrody i koncerty, a oprócz tego akcja pomocy opolskiemu schronisku. Wyjątkowy rok, a co z tym się wiąże, wyjątkowa forma kolejnej edycji.

3 lata temu rozpoczęliśmy cykliczne wydarzenie, które trwa od 1-18 grudnia. Jest nim Świąteczny Jarmark z Radiem Sygnały, który przez minione edycje, zyskał wiele przychylności zarówno słuchaczy, jak i sponsorów, którzy chętnie podejmują współpracę przed tym ważnym dla nas wydarzeniem. Wcześniej były to Mikołajki na UO, gdzie chodziliśmy do akademików, by rozdawać studentom prezenty. Pierwsze dwie edycje polegały na wyniesieniu sprzętu przed Studenckie Centrum Kultury i zrobieniu studia plenerowego. Rozkładaliśmy też namioty, w których częstowaliśmy studentów ciepłymi napojami i przekąskami. W tym roku, byliśmy zmuszeni do zmiany formuły naszego jarmarku i przenieśliśmy go do internetu.

Przygotowania do jarmarku zaczęły się już w listopadzie. Dział marketingu działał nieustannie, by grudzień nadal kojarzył się z prezentami jak i z Jarmarkiem Radia Sygnały. Rozmowy z naszymi partnerami poskutkowały tym, że każdy kto wziął udział w konkursie, mógł liczyć na mały podarunek. Było to dla nas o tyle ważne, ponieważ nasze 63. urodziny, które obchodziliśmy nieprzerwanie aż do tego roku, nie mogły się odbyć, ze względu na pandemię koronawirusa. Celem, który przyświecał każdemu, była chęć zachowania namiastki normalności w tym wyjątkowym roku.

Od 1-18 grudnia prowadziliśmy po jednej świątecznej audycji, na której można było wygrać różne prezenty m.in. bony czy zniżki. Oprócz tego co piątek odbywał się koncert, podczas którego rozmawialiśmy z artystą o pracy a także jak spędza czas wolny.

1.12 Audycja Tradycje Świąteczne opowiadała o zwyczajach świątecznych w Polsce i na świecie. Lekko zabawna, ale także niosąca głębsze przesłanie o naszej różnorodności i równości.
2.12 Prowadzaliśmy audycję “Świąteczne mity“, gdzie zanurzyliśmy się w świat muzycznej nostalgii, a także porozmawialiśmy o różnych mitach, faktach i ciekawostkach powiązanych ze świętami.
3.12 Wag1. Inna forma audycji, ponieważ prowadzona w języku angielskim! Jest specjalną świąteczną rapową playlistą w wykonaniu Macieja Pałczyńskiego
4.12 Koncert Moniki Morki – uczestniczki 11. edycji The Voice of Poland. Podczas audycji połączonej z mini koncertem, przeprowadziliśmy wartościową i pouczającą rozmowę z Moniką na tematy ważne, takie jak spełnianie marzeń, wychodzenie z własnej strefy komfortu i planach zawodowych na najbliższy czas.
7.12 Audycja Christmas Rock była kwintesencja opowieści o świętach scenicznych diabłów, czyli rockowców. Także wraz z Filipem Cierpiszem opowiadaliśmy o tradycjach w naszych domach podczas świąt. Co najważniejsze, słuchaliśmy w trakcie audycji naszej ulubionej muzyki.
8.12 Dawka świątecznych hitów „Święta w stylu retro”. Tym razem klimat świąt w wyjątkowej odsłonie. Słuchacze mogli umilić sobie wieczór i spędzić go, słuchając legendarnych hitów.
9.12 Świąteczny New One. Nie ma to jak zimne wieczory w klimacie nowości singlowych i nie tylko. Na nasz jarmarkowy ruszt wleciały najnowsze kawałki polskich, jak i zagranicznych wykonawców. Część starszych hitów w nowej odsłonie, ale także nowe perełki, które z pewnością umilą Wam ten mroźny czas.
10.12Jedzenie w świątecznych piosenkach” to audycja, w której omawiamy pojawiające się w znanych i lubianych utworach przysmaki świąteczne takie jak pieczone kasztany, czy eggnog,
11.12 Koncert NOT.ME. Radio Sygnały ponownie gościło DJ’a NOT.ME, który podzielił się z nami nie tylko stroną artystyczna swojego życia, serwując słuchaczom koncert, ale również prywatną. Opowiadał o tym, jak spędza wolny czas, czy dzieląc się pomysłami na tatuaże.
14,16.12 „Jedzenie świąteczne w poszczególnych województwach”, to dwuczęściowa audycja o tym co jemy w różnych regionach Polski na święta, ale nie tylko, bo mowa też o tradycjach i wierzeniach. Dodatkowo w ramach sondy, która później była emitowana, o swoich potrawach i zwyczajach świątecznych opowiadały nam osoby właśnie z tych miejsc. Część 1, część 2.
15.12 Świąteczny Rap Sygnał? Czemu nie! Słuchacze mogli posłuchać jakie hity przygotowaliśmy specjalnie dla w tej audycji.
17.12 Audycja Święta Last Minute, poświęcona była tym z nas, którzy nie zawsze są do wszystkiego przygotowani na tip-top. Opowiadałyśmy o naszych pomysłach na prezenty przygotowane na ostatnią chwilę, łatwe ozdoby świąteczne i nowe sposoby na przyrządzenie tradycyjnych potraw. Nie obyło się też bez opowieści o naszych bożonarodzeniowych wpadkach i świątecznej muzyki.
18.12 Wywiad + koncert DJ Grzecznego – była to ostatnia audycja naszego Jarmarku Świątecznego. Przyjemna rozmowa oraz wystąpienie, pozwoliły słuchaczom przenieść się do czasów, gdy prężnie działały kluby.

 

Oprócz audycji, konkursów, nagród i dobrej muzyki, jak co roku staramy się zorganizować pomoc. Za tegoroczny cel wybraliśmy Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Od 1 do 18 grudnia w każdym akademiku, na wydziałach a także u naszych sponsorów rozstawione były kartony, do których można było wrzucić karmy, koce oraz zabawki dla bezdomnych zwierząt.
Dzięki pomocy Pawła Sładka i Dawida Wolnego ze Studenckiej Telewizji SETA, udało nam się wszystko zawieźć do schroniska. Nie spodziewaliśmy się takiej ilości podarunków i każdemu, kto dołożył cegiełkę do tej akcji – serdecznie dziękujemy! ♥

W placówce przywitali nas pracownicy a także paru podopiecznych. Podjechaliśmy samochodem pod garaż i wypakowaliśmy wszystko, co udało nam się uzbierać. Następnie za zgodą pracowników, nasi radiowcy poszli do psiaków, by dać im prezenty. Spotkaliśmy się z Dorotą Skupińską, kierowniczką schroniska. Rozmawialiśmy na temat naszej akcji świątecznej, wolontariacie, a także potrzebach w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu:

Wiele czynników wpłynęło na to, jak przebiegł jarmark, natomiast nie mógłby się odbyć bez naszych słuchaczy, którym serdecznie dziękujemy. Tym jednak, którym udało się wygrać jeden z naszych podarunków – gratulujemy jeszcze raz! Oczywiście, jak święta to i prezenty, także tutaj chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym partnerom i sponsorom: Pastaio, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Quchnia, VegeQuchnia, Leopardus, Grzeszczuk Dariusz. Warsztat introligatorski, Szkoła języków obcych MASTER, Atelier Café, Sushi Smaki, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Papada, 13 Opole, Tutaj, Western Tortilla i Escape Room Opole – Chata Zagadek, Arek Wiśniewski Fotografia a także Studenckiej Telewizji SETA i Radiu Opole za patronat medialny.

Finał akcji zaskoczył nas wszystkich. Nie spodziewaliśmy się aż tak szerokiego grona odbiorców i przyjaciół naszego radia. Mamy nadzieję, że za rok również zorganizujemy Jarmark Świąteczny, natomiast już w normalnych warunkach i z większym przytupem! Do zobaczenia, wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku! ♥

Mateusz Siedlecki i Nicol Rzotki
fot.: własne, Facebook – Tutaj,