Już w piątek 16. września rozpocznie się 9. edycja OPOLCONU, największego darmowego festiwalu fantastyki w Polsce! Potrwa do niedzieli, a w tym czasie na uczestników będą czekały prelekcje, spotkania autorskie, turnieje gier, pokazy, a także konkurs cosplay i wiele, wiele więcej! To będzie już 9. edycja wydarzenia zorganizowana przez Opolski Klub Fantastyki „Fenix”. Tradycyjnie odbędzie się w Zespołach Szkół Elektrycznych i Ekonomicznych na ulicy gen. Tadeusza Kościuszki w Opolu.

Z podobnymi wydarzeniami możemy spotkać się na terenie całego kraju i świata. Nasz regionalny Opolcon już od wielu lat zachwyca różnorodnością atrakcji i rosnącym zainteresowaniem, które sprawiło, że nawet w czasie obostrzeń zgromadził ponad 1600 uczestników.

Duży wpływ na rozmiary tego konwentu ma jego darmowa forma. O tym czym jest festiwal i dlaczego organizatorzy zdecydowali się nie biletować Opolconu rozmawialiśmy z Pawłem „Kerinem” Kwasikiem, który jest Głównym Koordynatorem oraz z Arturem „Crusem” Jarmolińskim, Vice Koordynatorem i Koordynatorem Helperów:

Na miejscu będzie czekała na nas prawdziwa różnorodność atrakcji. Poza fantastyką będziemy mieli do czynienia również z panelami związanymi z nauką popularną i technologią, a także stoiska wystawców, u których będzie można kupić przeróżne tematyczne gadżety. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, a o tym co będzie czekać na miejscu można posłuchać tutaj:

Na zmęczonych będą czekały także darmowe sale do spania, tzw. sleeproomy, w których będzie można rozłożyć karimatę i odpocząć. Największe zainteresowanie od lat stanowi Konkurs Cosplay, który odbędzie się w sobotę. „Zakłada on wcielenie się w wybraną przez siebie postać, czyli nie wypowiedzenie jej jakiejś jednej kwestii czy znanego zdania, ale odgrywanie scenki, odegranie czegoś czy charakteru tej postaci, którą inni będą kojarzyli.” – mówi „Kerin.

Podczas konkursu, jury dokonuje oceny występów, które przygotowali uczestnicy, a także bierze pod uwagę kunszt wykonania danego stroju. Udział w konkursie może wziąć każdy, kto prędzej zgłosi chęć udziału poprzez rejestrację. Dodatkowo w tym roku na zwycięzców czekają nagrody pieniężne! O Konkursie Cosplay mówiła więcej Daria „Lilith” Ster, Koordynatorka Konkursu Cosplay

 

 

Wszystko to nie mogłoby powstać bez zaangażowania członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix, wolontariuszy oraz wszystkich, którzy wsparli powstanie największego tego typu darmowego wydarzenia w Polsce.

 

 

W Opolconie może wziąć udział każdy i jedynie osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo posiadać przy sobie zgodę opiekuna, która jest dostępna do pobrania na stronie

Krzysztof Kilijanek, Oktawia Lechowicz
Fot: Opolcon