To już grudzień! Boże Narodzenie nadchodzi wielkimi krokami, a w naszych domach rozbrzmiewają świąteczne piosenki. Dzisiaj przedstawiamy kolejną dawkę nowości singlowych. Mamy wielką nadzieję, że któryś z utworów przypadnie Wam do gustu.

 

O.S.T.R & Hades – Parasomnia

Parasomnia to grupa zaburzeń, które przejawiają się występowaniem nieprawidłowych bądź niepożądanych zachowań w trakcie snu lub przy wybudzaniu się. Tytuł znajduje swoje odbicie w zwrotkach, jednak najmocniej uwagę przykuwa refren. Utwór jest kolejnym elementem opowieści, z której składa się długo wyczekiwany album HAO2 legendarnego duetu O.S.T.R i Hadesa. Do numeru został nakręcony teledysk autorstwa Witka Ancerowicza. Singiel opowiada o bezpieczeństwie domowego ogniska.

                Ola Anczyk

Cannonball – Nim wstanie dzień

Niech wstanie dzień jest singlem promującym najnowszą EPkę Niech kule biją poznańskiego zespołu Cannonball. Opowiada o silnych emocjach i o trudach jakie napotykamy w bliskich relacjach. Ponadto zwraca uwagę, że rzeczywistość, która jest kreowana przez media oraz świat, który oglądamy w filmach znacząco odstaje od tego, co doświadczamy w życiu codziennym. Początek utworu utrzymany jest w spokojnym tempie, jednak w późniejszych etapach usłyszeć można cięższe brzmienia. Realizacją i montażem teledysku zajął się Radosław Salamończyk.

Filip Cierpisz

Damian Lange – Au

Utwór młodego wokalisty Damiana Lange jest okraszony wyszukanymi metaforami, którymi opisuje uczucie miłości. Zaaranżowany jest wyłącznie na głos i gitarę, co idealnie pokrywa się z nieco romantyczną, ale też filozoficzną warstwą tekstową. Singiel jest utrzymany w stylu akustycznym, mocno intymnym i minimalistycznym.

                               Jakub Koziarz

Olga Polikowska – Hej Ty

Hej Ty to utwór, który artystka zadedykowała samej sobie, aby zawsze mogła pamiętać o tym, kim jest teraz. Współkompozytorem muzyki jak i producentem jest Jeremiasz Hendzel, mixem singla zajął się Envee, a master to zasługa Michała Eproma Baja. W utworze od początku dominuje delikatny bit, zestawiony z subtelnym wokalem.

Jakub Koziarz

Maria Helena – Samoloty

Samoloty to drugi singiel Marii Heleny, który znalazł się na jej debiutanckim albumie Planes. Klip został zrealizowany na wrocławskim lotnisku przez Grzegorza Mukanowskiego. Utwór jest utrzymany w lekkim i spokojnym rytmie, wprost idealnym na długie, zimowe wieczory. Tekst mówi o rozstaniu i o zostawieniu pewnego etapu za sobą oraz aby pogodzić się z różnicami pomiędzy dwojgiem ludzi.

                Zuzanna Bochniak

Architects – Black Lungs

Grupa Architetcts ponownie przypomina o swoim nadchodzącym albumie utworem Black Lungs. Kawałek ma ostry, agresywny wydźwięk, jest również napełniony emocjami. Poza ciężkimi riffami i mocnym wokalem, można usłyszeć skrzypce, które dopełniają refreny frontmana – Sama Cartera. Singiel opowiada o konsekwencjach, jakie niosą za sobą ludzkie działania w stosunku do naszej planety i wszystkich jej mieszkańców. Utwór ukazał się wraz z postapokaliptycznym teledyskiem, który dodatkowo podkreśla znaczenie tekstu.

Maciej Kozyra

Paweł Tur – Pożegnanie

Pożegnanie to jeden z najcięższych momentów w życiu. Przedstawił to Paweł Tur w swoim najnowszym utworze Pożegnanie. Melodia oraz tekst piosenki ukazują tęsknotę i smutek. Artysta żegna się z obraną do tej pory ścieżką muzyczną, tym samym zaczynając nowy rozdział, który zapowiada się obiecująco.

Sara Rostkowska

Olga Polikowska – Teraz wiem

Teraz wiem to pierwszy singiel promujący nadchodzący album młodej wokalistki Olgi Polikowskiej. Współczesne r’n’b spotyka się z balladowym wokalem. Jak mówi artystka: Ta piosenka jest o tym, że nie wszystko zawsze jest takie, jakie mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Iga Respondek

Julian Lesiński – Only Love Can Win

Utwór Only Love Can Win jest pierwszym owocem zagranicznej współpracy ze szwedzkimi producentami. Muzykę skomponował szwedzki duet Niklas Bergqvist i Simon Johansson. Autorem tekstu jest irlandczyk Aidan O’Connor. Piosenka została nagrana w Sztokholmie w 2019 roku, jednak dopiero teraz artysta zdecydował się ją opublikować. Jak sam mówi: w tej piosence zawarty został mój cichy apel o pojednanie, miłość i szacunek. Zdecydowałem się na publikację tej piosenki w momencie, gdy cała Polska, cały świat stanął w obliczu zmierzenia się z trudną rzeczywistością pandemii, osamotnienia, straty bliskich.

Ola Anczyk

 

 

BUKOVSKY – O bębenku co jest z blachy

Singiel odnosi się do sławnej pozycji światowej literatury autorstwa Guntera Grassa – Blaszany Bębenek. Autorem tekstu jest Dariusz Dusza – współtwórca największych przebojów Shakin Dudi. Klip zrealizowano w Gdańsku, a wiele zdjęć powstało w dzielnicy Wrzeszcz, w której rozgrywa się akcja książki Grassa. Symbolicznie odnosi się do znalezienia krainy dzieciństwa i aby chronić w sobie wewnętrzne dziecko.

Ola Anczyk

Robert Krawczyk – Wszystko jest wszystkim

Piosenka Wszystko jest wszystkim autorstwa Roberta Krawczyka, znanego w kręgu muzycznym jako DrySkull, jest zapowiedzią solowego albumu. Jak wspomina wokalista: to piosenka o nas. To zbiór myśli, jaki przyszedł mi do głowy podczas pewnej magicznej podróży na Mazury. Połowę tekstu napisałem jadąc w nieznane, drugą zaś, wracając do siebie. W dobie wszechobecnego podziału utwór ten nawołuje do zjednoczenia”. Teledysk jest relacją z koncertu, który został nagrany w trakcie pierwszego uderzenia pandemii.

Ola Anczyk