Różnimy się często pod wieloma aspektami, jednak łączy nas miłość do muzyki. Nasi ulubieni artyści pracują wytrwale byśmy mogli cieszyć się ich najnowszą twórczością. Zapraszamy serdecznie do kompilacji Nowości Singlowych #27.

LUSHY! feat. EEMEE – World of Yours

Zazwyczaj, jeżeli zespół zakładają instrumentaliści, którzy poznali się w szkole muzycznej można przypuszczać, że ich kompozycje będą aż gęste od dźwięków i popisów solowych. Zupełnie inaczej jest w przypadku grupy LUSHY!, która wraz z EEMEE wydała singiel pt. World of Yours. Gdybym miał określić co czuje, słuchając tej piosenki powiedziałbym, że jest to przestrzeń, spokój i pewnego rodzaju satysfakcję, którą czuje, kiedy wszystko jest idealnie wyważone. Nie atakuje nas fala dźwięku, każda nuta jest przemyślana, a wszystko spajają proste, choć nadające życia partie perkusyjne.

Filip Cierpisz

sanah i Daria Zawiałow – Eldorado

Kolejny utwór sanah – Eldorado – z jej najnowszej płyty Uczta, opiera się na świetnym duecie z Darią Zawiałow. Warto wspomnieć, że cały album opiera się na collabach z innymi artystami, zaś sama Uczta wyrusza w trasę koncertową, aby uraczyć fanów muzycznymi smaczkami. Co się tyczy kawałka, to przede wszystkim zestawienie cudnych głosów wokalistek w połączeniu z elektroniczną muzyką dają fanom poczuć się jakby byli w Eldorado.

Mateusz Gruchot

Jamie Ray – STICKS

Kolejna znakomita piosenka amerykańskiego rapera Jamie Ray’a pt. STICKS. Teledysk, jak i muzyka utrzymane są w iście wersternowym stylu, więc powinna ona przypaść do gustu każdemu, który kocha takie klimaty. Jest to mało znany artysta, którego kariera zaczyna pędzić niczym mustang przez pola.

Mateusz Gruchot

Kinny Zimmer – Dziecko

Wydawnictwo SB Laber wypuściło ostatnio niezwykle popularną piosenkę Lawenda.  Tekst ma charakter miłosny, jest niejako listem do pewnej nieokreślonej dziewczyny. Ma zdecydowanie inny nastrój od innych wykonań tego wokalisty, jednak też jest dzięki temu bardzo mocno intrygujący. Czyżby to było nowe brzmienie Kinny Zimmera?

Mateusz Gruchot

Vito Bambino – Poszło

Vito Bambino po raz kolejny nie zawodzi swoich fanów i tym razem prezentuje utwór pt. Poszło. Połączenie charakterystycznego głosu wokalisty wraz z przyciągającym bitem to przepis na udany singiel. Tekst z pewnością przypadnie do gustu sympatykom muzyki zespołu Bitamina, w którym to składzie wokalistą jest Vito. Wraz z nowym kawałkiem powstał także teledysk, który jest bardzo intrygujący, a wszystko to za sprawą scenerii, jak i również wyglądu artysty, którego ciało specjalnie na potrzeby klipu zostało pokryte “tatuażami”.

Julia Wenzel

Mateusz Ziółko – Weź mnie

Muzyczna nowość od Mateusza Ziółko– Weź mnie, to długo wyczekiwany powrót w wielkim stylu. Artysta znany jest doskonale z hitów takich jak: W płomieniach czy piosenki promującej film 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach, o tym samym tytule. Tym razem Ziółko prezentuje nastrojową balladę, która jak sam stwierdził jest nowym początkiem w jego muzycznym dorobku. W teledysku możemy zobaczyć pięknie ukazaną historię miłości, która rozgrywa się już w latach dziecięcych, a razem jest wzruszającym wspomnieniem beztroskości. Autorem tekstu i muzyki do tego utworu jest genialny duet- Patryk Kumór&Dominik Buczkowski-Wojtaszek, czyli artyści hitów takich jak: Proste od Dawida Kwiatkowskiego czy SuperheroViki Gabor.

Julia Wenzel

Ive – Love Dive

W grudniu 2021 roku zadebiutowała żeńska grupa o nazwie Ive, wywołując swoim singlem Eleven wiele szumu. Podobnie stało się 5 kwietna, kiedy wypuszczone zostało Love Dive. Drugi kawałek, pierwszy comeback grupy, a także pierwszy raz, kiedy raperki Gaeyul i Rei samodzielnie napisały swoje partie tekstu – trzeba przyznać, że to naprawdę wyjątkowa płyta. Na utwór składają się dwa kawałki: title track Love Dive oraz B-side Royal. Zarówno pierwszy z wymienionych, jak i teledysk do niego szybko skojarzą się odbiorcy z przepychem, bogactwem. Zresztą prawidłowo, gdyż są one powiązane z przekazem singla – promowaniem self-respect oraz postawy emanującej pewnością siebie. Dodatkowo, jak mówi liderka Yujin: „Singiel jest wypełniony unikalnością zespołu”.

Weronika Sagan

Seventeen – Darl+ing

15 kwietnia grupa Seventeen wypuściła swój pierwszy w pełni angielski singiel Darl+ing. Jak mówi Mingyu, jeden z członków grupy: „Ta piosenka to symbol naszego nowego początku”. Coś, co na pewno ucieszy fanów (znanych jako CARATS) to fakt, że to właśnie im dedykowany jest kawałek; głównie z myślą o słuchaczach niepochodzących z Korei i nieznających języka, Seventeen śpiewają w pełni po angielsku. Piosenka, zgodnie z zamiarem autorów jest spokojna, wręcz kojąca, podobnie zresztą jak wszystko, co z nią związane – utrzymane w stonowanych, pastelowych kolorach promujące zdjęcia, teledysk czy okładka płyty. W piosence zdecydowanie przeważa wokal, co jest charakterystyczne dla Seventeen. Jednak, jak sami przyznają, po raz pierwszy wykorzystali tą technikę do tak dużego stopnia.

Weronika Sagan

coldrain – CALLING

Jak dowiedzieliśmy się już w tamtym roku wraz z wydaniem singla Paradise (Kill the Silence), że 6 czerwca 2022 roku japoński zespół coldrain wypuści swój siódmy studyjny album – Non Negative. 17 kwietnia poznaliśmy jego przedsmak w postaci kolejnego singla – Calling. Jednak, oprócz nowego albumu, wiąże się z nim pewna okazja – piętnasta rocznica zespołu! Także piosenka jest o jego członkach i aż piętnastu latach spędzonych przez nich razem na scenie muzycznej. Jego autorzy to Masato David Hayakawa oraz Ryo Yokochi (Y.K.C), czyli kolejno wokalista oraz prowadzący gitarzysta coldrain.

Weronika Sagan

Bring Me The Horizon ft. Sigrid – Bad Life

Bring Me The Horozon dalej zaskakują nas podejmowanymi przez siebie ciekawymi kolaboracjami! Tym razem zdecydowali się połączyć siły z norweską piosenkarką Sigrid. Twór ich wspólnej pracy ukazał się 22 kwietnia, choć Oliver Sykes i Jordan Fish napisali go już w czasie pandemicznego lockdownu. O czym jest utwór? Najlepiej podsumowuje to Sigrid: „Opowiada historie o stanie, w którym jest Ci trudno i myślisz, że nigdy nie przestaniesz odczuwać smutku”.

Weronika Sagan

Park Jimin x Ha Sung-Woon – With You (Our Blues pt.4)

Po długim wyczekiwaniu, 24 kwietnia doszło do publikacji czwartego utworu wchodzącego w skład OST koreańskiej dramy Our Blues With You, który  pojawia się w szóstym odcinku łamiąc serca oglądających opowieścią o rozstaniu i tęsknocie. Główną rolę w utworze gra wokal, za który odpowiadają Park Jimin, członek grupy BTS, który pierwszy raz brał udział w tworzeniu OST, oraz jego przyjaciel, członek Wanna One i Hotshot Ha Sung-Woon. Ich harmonijne, kojące głosy idealnie pasują do spokojnego, choć pełnego emocji With You. Utwór, oprócz krótkiego fragmentu w języku koreańskim, jest po angielsku.

Weronika Sagan

Ambro Fiszoski & SEKTA – Oszukałem Śmierć

Powiedzieć, że singiel Ambro Fiszoski’ego (wokal) i SEKTY (bit) jest zaskakujący i mroczny to jakby nic nie powiedzieć . Ze słuchawek albo głośników wręcz wylewa się niepokój i elektroniczny bit, który pasowałby do filmu pokroju Matrixa. Dodatkowo robi wrażenie rap, który momentami przechodzi w krzyk, a także teledysk idealnie dopełniający klimat utworu. Piosenka zapowiada pierwszy longplay muzyków LEWIATAN, który został wydany już dwa dni po singlu, pod szyldem Brain Dead Familii.

Dariusz Kucharek

3rd Secret I Choose Me

Supergrupa 3rd Secret tworzona przez byłego basistę Nirvany – Krista Novoselic, gitarzystę SoundgardenKima Thayil oraz perkusisty Pearl Jam i Soundgarden- Matta Cameron, udowadnia, że dalej możnakreować dobre grunge’owe kawałki. Wspierani przez gitarzystę Void – Jona Dupree oraz wokalistki Jillian Raye i Jennifer Johnson stworzyli utwór duchem z lat 90., kiedy triumfy święciła muzyka rockowa z Seattle. Jednakże piosenka jest dopełniona różnymi współczesnymi elementami, czego przykładem są damskie wokale, których próżno było szukać wcześniej w gatunku. Singiel wykonywany na żywo w Museum of Pop Culture w Seattle promuje pierwszy album zespołu, nazwany jak kapela – 3rd Secret.

Dariusz Kucharek

KOZA – ORFEUSZ

Nietypowych piosenek do poznania ciąg dalszy. Tym razem padło na Kozę (i Jordana na bicie), raper znany z ekscentrycznej muzyki i zachowania, tym razem sięgnął po elementy z mitologii greckiej, choć przerobił je na swój sposób. Z tracku wycieka psychodelia, za którą mimo wszystko stoi dużo ciekawych przemyśleń i komentarzy do rzeczywistości. Utwór intrygujący, który daje przedsmak albumu AMOK, którego Orfeusz jest pierwszym znanym nam singlem.

Dariusz Kucharek

Tribulation – The Dhampir

Szwedzcy mistrzowie progresywnego back metalu podzielili się kolejną perłą w swojej dyskografii. The Dhampir jest potężną, długą na 19 minut kompozycją, która dotychczas była dostępna jedynie na rzadkim, kolekcjonerskim winylu jako ścieżka bonusowa. Udostępniając utwór na serwisach streamingowych w postaci singla, muzycy zapowiadają nową EPkę, która ujrzy światło dzienne pod koniec 2022 roku. Sama piosenka jest kwintesencją twórczości Szwedów i niesamowitą, dynamiczną podróżą przez północne brzmienia.

Nikodem Lipczyński

Architects – When We Were Young

Energiczny utwór brytyjskiej grupy- Architects – wykonującej metalcore. Charakterystyczne brzmienie grupy zostało lekko podkręcone subtelnymi dźwiękami elektronicznymi, zwiastując kierunek, jaki obrali muzycy. Jest to pierwsza zapowiedź nadchodzącego albumu, który jeszcze nie otrzymał oficjalnej nazwy, ani daty.

Nikodem Lipczyński

Fot.: Sara Rostkowska