28. lutego w opolskiej filharmonii wybrzmiał zaskakujący oraz emocjonalny repertuar pod batutą cenionego artysty, wzbogacony występem solowym muzyków FO.

Koncert o intrygującym tytule “Za południową granicą” odbył się zeszłego piątku w Filharmonii Opolskiej. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki; profesor sztuk muzycznych, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz wielokrotnie nagradzany artysta: zdobywca m. in. nagrody polskiej branży fonograficznej “Fryderyk”. W roli solistów, zaprezentowali się natomiast klarneciści Jan Wojszczyk oraz Michał Kowalski.  Jest to zwyczaj panujący w opolskiej filharmonii, aby raz na jakiś czas, umożliwiać muzykom swojej orkiestry również występy solowe.

Publiczność miała okazję usłyszeć na żywo muzykę dwóch czeskich kompozytorów, VIII symfonię Dworzaka oraz koncert na dwa klarnety Krommera. Na początku wybrzmiała jednak uwertura do opery Beethovena pt. “Fidelio”, która jest, co ciekawe, jedyną operą w dorobku niemieckiego wirtuoza. Warto wspomnieć, że dzieła Krommera (oryginalnie, “Kramář”) oraz Beethovena powstawały w podobnym miejscu i czasie, stąd zgermanizowana forma nazwiska artysty. Chociaż wtedy muzykę Czecha przyćmiła “gwiazda Beethovena”, w piątek słuchacze Filharmonii mieli szansę na nowo odkryć twórczość obydwu kompozytorów.

Nic dziwnego, że koncert dostarczył publiczności wiele emocji, co zostało spotęgowane dodatkowo gościnnym występem Jana Miłosza Zarzyckiego. Jego dorobek artystyczny mógłby pochłonąć osoby artykuł: został odznaczony takimi wyróżnieniami jak Medal zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Płyta z udziałem jego orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, otrzymała nagrodę “Fryderyk 2019” w kategorii “Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”.

Jan Miłosz Zarzycki wielokrotnie występował za granicą (również południową), koncertował chociażby we Francji, Austrii, Czechach, Rosji, Włoszech, USA, Meksyku, Libanie, czy Norwegii. W krótkim wywiadzie dla Radia Sygnały, tuż po koncercie, mówił m. in. o tym jak odbiera Filharmonię Opolską, co pasjonuje go w twórczości Dworzaka oraz jakie możliwości, zdobyty “Fryderyk” dał jego orkiestrze.

Piątkowy koncert w Filharmonii Opolskiej, został zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”, którego celem jest m. in. zarażanie pasją do muzyki klasycznej młodych słuchaczy. “Maturzystom oraz uczniom klas przedmaturalnych z osobami towarzyszącymi” bilety na koncerty symfoniczne – najbliższy już w piątek 6. marca, finansuje Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert symfoniczny “Wiolonczela w roli glównej” (6. marca) w FO: filharmonia.opole.pl/wydarzenia/68-sezon-artystyczny-santiago-canon-valencia/
Więcej na temat działalności Jana Miłosza Zarzyckiego: filharmonia.lomza.pl/filharmonia/dyrektor.html

Weronika Wiora
Fot.: szczecin.wyborcza.pl/własne