Monika Lewczuk – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i była modelka. W Polsce jej utwory były notowane kolejno na 33, 11, ostatecznie na 3 miejscu wg listy AirPlay – Top, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

20 stycznia 2017 został wydany debiutancki album Moniki Lewczuk pod nazwą , w którym znalazły się takie utwory jak : „Libre” i „#Falling Down” oraz dwie wersje dwóch piosenek „#Tam tam” i „Ty i Ja”. Płyta składa się z dwunastu polskojęzycznych kompozycji, których autorami byli: sama wokalistka, Rafał Malicki, Sarsa, Jacek Szymkiewicz, Jakub Birecki i Dominika Barabas. Monika Lewczuk po programie The Voice of Poland zapadła widzom jak i słuchaczom w pamięci na długo, jednak dopiero po 2 latach wokalistka ponownie zawitała na scenie.

Według komentarzy internautów, artystce wciąż wiele brakuje do perfekcji, jednak widać w niej ogromny, dotąd niewykorzystany potencjał. Album zawiera hity „Ty i ja”, „#TAM TAM” oraz przebój nagrany z królem latinopopu Alvaro Soler „Libre”. Poza największymi przebojami Moniki, na płycie znalazła się również wyjątkowa niespodzianka – debiutancki singiel artystki w wersji akustycznej, zremiksowanej oraz anglojęzycznej. Piosenka „#TAM TAM” otrzymała wyróżnienie Złotej Płyty. Każdy z jej hitów był w pierwszej trójce najczęściej granych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych. Monika zgrabnie oscyluje pomiędzy tymi dwoma gatunkami, z tym, że ten drugi wychodzi jej zdecydowanie lepiej.

Płyta “Deluxe Edition” rozpoczyna się utworem “Biegnę” wokalistka śpiewa wraz z Antonim Smykiewiczem, znanym z utworu “Pomimo Burz”. Melodia “#Tam,Tam” wpada w ucho, każde zdanie w zwrotce ma inne znaczenie, dzięki czemu można łatwo zapamiętać słowa. Piosenka oddaje wiosenno-letni klimat, jest idealna na rozpoczynającą się wiosenną porę roku, może umilić czas w zawirowaniach pracy, obowiązków i szybkiego tempa życia. Natomiast utwór “Zabiorę Cię Stąd” znany również z śniadaniowego programu TVP, jest idealnym przeciwieństwem drugiej opisywanej wyżej piosenki, słuchając jej, można zrelaksować się w wolnym, spokojnym klimacie, jako rozluźnienie na koniec dnia. Warto też wspomnieć o “Ty i Ja” jako utworze, który przyjemnie słucha się w słonecznym, weekendowym czasie.

Artystka nie tylko śpiewa, ale również sama komponuje i pisze teksty piosenek. Jej inspiracje muzyczne nie ograniczają się do jednego nurtu. Fascynują ją nowoczesne numery Years & Years, oldschoolowe piosenki Abby i operowe arie w wykonaniu Andrea Bocellego. Odkopywanie zapomnianych brzmień i łączenie ich z nowoczesną formą tworzą nową jakość, którą usłyszymy w jej piosenkach. Warto sięgnąć po płytę rozwijającej się młodej artystki na scenie muzycznej, którą przyjemnie słucha się w gronie znajomych, podczas jazdy samochodem oraz na poprawę humoru w deszczowe i chłodne dni. Większość piosenek z debiutanckiego albumu jest przyjemna o lekkiej tematyce i prostych, zapadających w pamięć tekstów, które można nucić w wolnych chwilach.

Patryk Smołka