Słynny reprezentant Niemiec w piłce nożnej, ale i Polak z pochodzenia, odebrał Honorowe Obywatelstwo Miasta Opola.

Miroslav Klose urodził się w Opolu, a swoje pierwsze bramki strzelał na opolskich Chabrach. Jego ojciec również był piłkarzem (m.in. Odry Opole czy AJ Auxerre), a mama reprezentantką Polski w piłce ręcznej. W 1987 roku rodzina wyjechała jednak do Niemiec i to właśnie tam “Miro” osiągnął szczyt piłkarskiej kariery. Mimo to, Klose jest świadomy swoich korzeni i pozytywnie odniósł się do przyznanego mu tytułu.

 

Rada Miasta Opola przyznała honorowe obywatelstwo Klose już w 2015 roku, jednak słynny piłkarz aż do tej pory nie mógł pojawić się w Opolu. Ostatecznie, po trzech latach “Miro” znalazł czas, aby w środę (28.02) odwiedzić rodzinne strony. Sam zainteresowany tłumaczył dość spore opóźnienie natłokiem obowiązków.

 

Miroslav Klose strzelił dla reprezentacji Niemiec 71 goli w 137 meczach i zdobył z nią Mistrzostwo Świata w 2014 roku. Urodzony w Opolu piłkarz – z 16 bramkami na koncie – to także najskuteczniejszy strzelec w historii Mundialu. “Miro” ocenił więc szanse podopiecznych Adama Nawałki w zbliżających się Mistrzostwach Świata w Rosji.

 

Były napastnik Werderu Brema, Bayernu Monachium czy Lazio, a obecnie asystent Joachima Löwa w reprezentacji Die Mannschaft, odniósł się także do swojej kariery. Klose zaznaczył, że od dziecka chciał być piłkarzem, a możliwość realizowania swojego hobby w zawodzie, to najlepsze, co mogło go spotkać.

 

Po odebraniu tytułu w opolskim ratuszu, Miroslav Klose odwiedził szkółkę piłkarską w Chrząstowicach nazwaną jego imieniem.

Paulina Kurtyka
fot.: własne