Niewiele jest osób, którym nic nie mówią takie nazwy jak Skaldowie, Kabaret Elita czy No to co. Zamiłowanie do Rudiego Schubertha także łączy pokolenia, a zestawienie na jednej scenie tych wszystkich artystów będzie można zobaczyć w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. 

SKALDOWIE nazwą nawiązują do nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej, ich muzyka natomiast określana jest jako szeroko pojęty rock połączony z folklorem góralskim, jazzem, big-beatem oraz popem. Ich największy hit to m. in. już słynne “Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”.

KABARET ELITA powstał w niedalekim Wrocławiu, blisko 50 lat temu. Sławę i rozpoznawalność zdobył m. in. dzięki swoim piosenkom (“Kurna chata”, “Szable w dłoń” czy “Czego się boisz głupia”). Powstał z inicjatywy studentów: Jana Kaczmarka, Tadeusza Drozdy, Jerzego Skoczylasa oraz Romana Gerczka.

GRUPA SKIFFLOWA NO TO CO łączy polski folklor z muzyką skifflową i bigbitem, a założona została w roku 1967 przez Piotra Janczerskiego w Łodzi. Występy estradowe rozpoczęła rok później. Zespół zdobywał liczne nagrody, m. in. na VI Krafowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w roku 1968 za piosenkę “Po ten kwiat czerwony”.

RUDI SCHUBERTH to postać znana i lubiana szerokiej publiczności. Jest piosenkarzem, autorem tekstów, kompozytorem, satyrykiem, prezenterem telewizyjnym i wiele wiele innych. Od roku 1979 współpracował z legendarną grupą – kabaretem TEY oraz prowadził popularny program “Śpiewające fortepiany”. Rok temu zaczął koncertować z zespołem BIG SILESIAN BAND z którym też będziemy mieli okazję usłyszeć go w Opolu.

Koncert odbędzie się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki już w sobotę 12.05.2018r. Rozpoczęcie o godzinie 18:00. Więcej informacji tutaj.

 

Patryk Korzec
fot. FACEBOOK/NCPP