Nie można się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że żyjemy w niezwykłych czasach. Rok 2020 nie rozpieszcza nas od samego początku. Możemy mieć o to do niego pretensje lub możemy pogodzić się z wyglądem naszej dzisiejszej rzeczywistości i mieć swój wkład w dokumentację historii, do czego zaprasza nas Archiwum Państwowe w Opolu. 

Raczej nikt z nas nie spodziewał się takiego obrotu spraw, kiedy pierwsze doniesienia o wirusie z Chin trafiły do mediów. Każdy z nas w tym czasie był przekonany, że Chiny znajdują się daleko, więc nic nam nie grozi, że to, co dzieje się w Azji Wschodniej nie będzie miało tak dużego wpływu na nas i na naszą gospodarkę. Złośliwi wspomnieliby tu o efekcie motyla i faktycznie trudno jest im nie przyznać racji. Jeden wirus w Chinach potrafi sprawić, że parę miesięcy później w Polsce nikt nie wychodzi z domu bez rękawiczek, maseczki i zapasu płynu do dezynfekcji. 

Nie ma wątpliwości, że obecną sytuację należy udokumentować. Taką szansę dało nam Archiwum Państwowe w Opolu, zapraszając nas wszystkich do wspólnego stworzenia Archiwum Pandemii. Chodzi o wysyłanie wszelkiego rodzaju plakatów, ogłoszeń czy ulotek, w których będą zawarte informacje o tym, jak postępować w czasie pandemii. Mile widziane są również zdjęcia i filmiki pokazujące naszą nową codzienność. Takie materiały można wysyłać na adresy znajdujące się poniżej:

W ten sposób zachowamy dla przyszłych pokoleń lekcje historii, w której tym razem to my braliśmy udział. Materiały będą zbierane do 19 czerwca 2020.

Agata Sowa                                                                                                                                                                                                     Foto.: opole.pl/