Wojewódzka Publiczna Biblioteka w Opolu razem z  Gminną Biblioteką Publiczną w Lesznowoli zaprasza na wspólne obchodzenie Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który przypada 25 marca.

Władca Pierścieni brytyjskiego pisarza J.R.R Tolkiena to powieść fantasy opowiadająca o magicznym Jedynym Pierścieniu, który został wykuty przez Saurona. Pozwalał, by kontrolować inne Pierścienie Władzy. Raz założony budził silne pożądanie w posiadaczu, a stając się ponownie własnością Saurona, spowodowałby zagładę Śródziemia. W tym celu powołano drużynę, której misją było zniszczenie pierścienia i przywrócenie spokoju.

J.R.R Tolkien, a właściwie John Ronald Reuel Tolkien był pisarzem, profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej. Napisał między innymi Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz Silmarillon. Współpracował przy powstaniu słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary, wydanego zaraz po I wojnie światowej. Był poliglotą, znał kilkanaście języków, uczył się nawet polskiego, ale miał problemy, żeby posługiwać się nim biegle.

Data 25 marca nie jest przypadkowa, ponieważ w Tolkienowskim świecie tego dnia obchodzono upadek Saurona i koniec wojny o Pierścień, było to więc święto.

Rozmowę o twórczości Tolkiena poprowadzi dr Magdalena Mączyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która zdradziła nam o czym będzie wydarzenie.

 

Po krótce opowiedziała też jak dostać się na event.

 

Ponadto mówi skąd można zaczerpnąć więcej informacji o spotkaniu.

 

Oraz czy biblioteka planuje organizować więcej takich wydarzeń.

Karolina Wolny

Fot.: bp-lesznowola.pl