W zeszły wtorek w Studenckim Centrum Kultury  miała miejsce uroczysta inauguracja rozpoczynająca rok akademicki 2020/2021.

Z uwagi na szczególną sytuację, związaną z pandemią koronawirusa, uroczystość odbywała się w wyjątkowych okolicznościach – bez licznego udziału studentów, gości specjalnych, z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego.  Inaugurację można było śledzić na ekranach swoich komputerów i smartfonów na fanpejdżu Uniwersytetu Opolskiego.

Wydarzenie zapoczątkowała  projekcja filmu na temat sukcesów Uniwersytetu Opolskiego w poprzednim roku akademickim, między innymi  40. miejsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020, czołowe miejsce wsród polskich uczelni  w statystykach   programu Erasmus+, powstanie pierwszej w Polsce i Europie wirtualnej katedry etyki i prawa. O sukcesach opowiedział również Jego Magnificencja  Rektor  UO prof. Dr hab. Marek Masnyk. Podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do konsolidacji uniwersytetu ze szkołą medyczną. Podkreślił również jak ciężki i pełen wyzwań dla naszej uczelni był miniony rok. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, wyświetlony został film na temat COVIDU i konsolidacji Uniwersytetu Opolskiego.

 

 

Momentem, na który czekali wszyscy goście ale przede wszystkim zaproszeni studenci , było uroczyste ślubowanie studentów i doktorantów. Rektor prof. Dr hab. Marek Masnyk wyczytał wszystkie osoby gotowe do immatrykulacji, natomiast dziekani wręczyli im listy gratulacyjne. Do gości zwróciła się również przewodnicząca Samorządu Studenckiego Żaneta Niemczyk. Życzyła studentom wytrwałości i opowiedziała o możliwościach, które może zaoferować im Uniwersytet.

 

 

Zebrani goście mieli okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego pt: „COVID-19: terapia wstrząsowa?”, który wygłosił  prof. dr hab. Paweł Kafarski, doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. Uroczystość urozmaiciło odtworzenie  tradycyjnej, studenckiej pieśni Gaudeamus igitur w wykonaniu chóru akademickiego Dramma per musica.

O planach Uniwersytetu Opolskiego na nowy rok akademicki wypowiedzieli się Prorektor ds. Collegium Medicum  prof. dr hab. Renata Szyguła, która przedstawiła założenia na temat  działalności kierunków medycznych,  oraz rzecznik Uniwersytetu Opolskiego mgr Maciej Kochański

 

Głos zabrali również Jego Magnificencja prof. dr hab. Marek Masnyk oraz przewodnicząca Samorządu Studenckiego Żaneta Niemczyk, którzy skierowali słowa otuchy i wsparcia w szczególności do studentów, którzy rozpoczynają swoją przygodą z Uniwersytetem Opolskim.

 

Katarzyna Szołyga, Marek Cyganek