Talent jaki mają Ci artyści jest niedoopisania, tak samo jak praca którą włożyli w skomponowanie albumu RODZINNY BIZNES. Wyróżnia się on w dziedzinie muzyki, nie tylko brzmieniem i przekazem, ale także ilością kawałków jakie możemy na nim usłyszeć. Chłopaki przedstawiając swoją twórczość zabierają nas w muzyczną podróż, która jest odzwierciedleniem ich życiowych wzlotów i upadków, które musieli przetrwać, aby znaleźć się miejscu, w którym dzisiaj są.

Na ten album fani musieli długo wyczekiwać ze względu na opóźnienie pierwotnie przewidywanej premiery. Artyści argumentowali zaistniałą sytuację tym, że chcą dopiąć wszystko, nawet najmniejszy szczegół, na ostatni guzik. Ten dzień przypadł na 16 grudnia 2022 roku. Oprócz płyt w preorderach znajdował się specjalny numer, dzięki któremu szczęśliwcy mogli połączyć się z artystami i pogadać. Relacje z tego wydarzenia mogliśmy śledzić na Instagramie raperów oraz na kanale Youtube newonce, gdzie wszystko transmitowane było na żywo.

Płyta zawiera trzydzieści sześć różnych kawałów i jest podzielona na dwie części, gdzie oprócz Bedoesa, White’a, Blachy, Kuqe i Flexxiego usłyszymy takie gwiazdy jak Doda, Taco Hemingway, Pezet, ale również influencerke Wersow, której obecność na liście featów zszokowała fanów. Jakie jeszcze collaby znajdują się na krążku? Przekonajcie się sami!

Pierwszą część rozpoczyna tytułowy track RODZINNY BIZNES, który opowiada początki całej drużyny 2115. Usłyszymy w nim z czym zmagali się artyści, aby móc spełnić swoje marzenia o tworzeniu muzyki. Pozwala to nam poznać historię chłopaków z szerszej perspektywy. Wspominają swoje dawne życie, problemy i trudności z jakimi się zmagali. Sam przekaz piosenki, powinien dotrzeć do każdego, bo opowiada o determinacji i konsekwencji, które z czasem doprowadzą do sukcesu, a także o relacji, która związała ich na całe życie, bo nie są tylko grupą raperów, a rodziną, która tworzy swój biznes. W kawałku słyszymy również fragment wywiadu, który jest nawiązaniem do utworu Bedoesa Gustaw.

Płyta zawiera ciekawe przerywniki, jakimi są wypowiedzi artystów. Jednym z nich jest WHITE 2115 SKIT, w którym to wspomniany raper mówi o tym, co myśli na temat plotek o 2115 i braku autentyczności zespołu. Następnie wracamy do kolejnych wspomnień za pomocą 2115. Utwór ponownie nawiązuje do tego, że artyści zaczynali swoją przygodę od zera, a teraz mają wiele i są wręcz zdziwieni ile zdołali przez ten czas zyskać. Przede wszystkim rozpiera ich duma, że spełniają swoje marzenia. Kolejno na liście usłyszymy KETCHUP, który zachwyca rytmicznym bitem i świetną nawijką chłopaków, która naprawdę robi wrażenie. W głosie artystów słychać pewność siebie. Można poczuć, że tworzą prawdziwy “gang” i nie boją się o tym mówić.

Niedługo po tym przenosimy się w mroczniejszy klimat utworu, FAŁSZYWI PROROCY, który ponownie nawiązują do życia “na blokach”. Raperzy opowiadają o tytułowych prorokach, którzy próbowali wmówić im dane racje. Poznajemy kawałek historii, dzięki której łatwo odczuć, że nawet artyści popełniali błędy, ale potrafili wydostać się ze złego wpływu innych i wyjść na prostą. Całość kawałka świetnie dopełnia rapowanie Bedoesa podczas refrenu, który opowiada o realiach życia ciemniejszej strony blokowisk.

Następnie słyszymy FLEXXY 2115 SKIT w którym raper opowiada jak nagrywał swój mixtape Piosenki o miłości oraz o tym jak działa ekipa 2115. Łączy ich prawdziwa więź, która umocniła się przez wiele przeżytych złych i dobrych chwil. Ich relacja jest teraz bardzo ciężka do rozerwania. W swojej całej wypowiedzi artysta jest całkowicie szczery i prawdziwy. Nie owija w bawełnę, mówi to, co myśli. Wkrótce po krótkim przerywniku słyszymy WALIZKI, utwór, który opowiada o miłości. Blacha, Kuqe oraz White wspólnie tworzą świetny klimat, który od razu chwyta za serce. Jest to opowieść o ukochanej osobie, dziewczynie, mamie, która wspiera w najgorszych chwilach. Ballada wprowadza nas w melancholijny klimat.

Kolejnym trackiem jest DRESSCODE w którym usłyszymy pierwszego z gości – Taco Hemingwaya. Jest to dość szokujący feat ze względu, na sytuację, która dosięgła artystę. Taco przez dłuższy czas nie dawał żadnych znaków dotyczących swojej twórczości i na pewien czas schował się w cień. Można odczuć, że utwór jest dość humorystyczny, zwłaszcza przez Borysa, który świetnie operuje swoim głosem, a w pewnym momencie nawet śmieje się, dając do zrozumienia żeby nie brać wszystkiego na poważnie. Refren jest bardzo chwytliwy, porywa do tańca, a całość wpada w ucho.

Wkrótce następuje ciekawe przełamanie klimatu poprzez utwór GLOW UP z gościnnym występem Wersow. Kawałek opowiada o przygotowaniach kobiety do wyjścia, ale z męskiej perspektywy. Chwytliwy refren jest bez wątpienia bardzo lekki. Można odczuć, że łączy w sobie elementy popu i disco. Przez co z łatwością przenosi nas do innej rzeczywistości. Tuż po tym naszą uwagę skupia hit, wokół którego zrobiło się wiele szumu, a który stał się viralem na tiktoku. Kobiety z całej Polski w mgnieniu oka pokochały kawałek BEDOESIARA, a przez to również Bedoesa oraz White’a za okazaną motywację i wsparcie dla kobiet. Jest to piosenka z mocnym przekazem, a bit, jak wcześniej, również nie zawodzi i sprawia że ciało samo zaczyna się ruszać.

Co się tyczy drugiej części? Myślimy, że warto poznać jakie historie odkrywają kolejne kawałki płyty, a już wkrótce ujawnimy drugą część recenzji przed Wami! Jak pierwsza część pokazuje nam trudy, z jakimi zmagali się artyści, by dojść na sam szczyt, tak druga przynosi nam całą gamę emocji oraz świetnych bitów!

Justyna Dużyńska, Ewelina Bryja

Fot.: 2115.pl/