Słynne, złote gramofony rozdane! Dużo radosnych uśmiechów, świętowania glorii zwycięstwa, a także uczucia zawiedzenia z powodu przegranej. Wielu muzyków zdobyło więcej niż jedną statuetkę, a kto? Przekonajcie się sami.

Coroczna gala rozdania nagród muzycznych Gammy, która tradycją sięga 1959 roku, odbyła się w nocy z 14 na 15 marca. Jak powszechnie wiadomo, złoty gramofon jest najważniejszym osiągnięciem oraz wyróżnieniem dla muzyka. W tym roku jury z Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji nominowali artystów w aż 83 kategoriach. Gala mimo obostrzeń odbyła się z udziałem muzyków w Staples Center w Los Angeles. Prowadzenia tego wyjątkowego wydarzenia podjął się Trevor Noah, wśród współprowadzących znaleźli się m.in. Lizzo i Ringo Starr.

Zanim jednak ceremonia się odbyła, doszło do skandalu z the Weekend, gdzie Kanadyjczyk oskarżył Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji o korupcję i w ten sposób wyraził żal z powodu braku nominacji do prestiżowej nagrody. Podobnie było z Nicki Minaj, która przypomniała galę sprzed 7 lat, kiedy to statuetkę dla najlepszego muzyka zdobył francuski artysta Bon Iver. Nicki oskarżyła jury o rasizm i ogromną niesprawiedliwość. Natomiast Justin Bieber stwierdził, że jego album Changes, który był nominowany do nagrody Grammy, został błędnie zakwalifikowany do POP. Jak sam piosenkarz wspomina, jego krążek był inspirowany R&B. Jak sądzicie jaki gatunek muzyczny dominuje R&B czy POP? Posłuchajcie sami:

 

Na szczęście reszta artystów zdecydowanie cieszyła się wieczorem oraz swymi sukcesami. Wśród wyróżnionych znalazła się ikona muzyki pop, czyli Beyonce, która odniosła victorię w aż czterech kategoriach, m.in. za najlepsze wykonanie R&B za utwór Black Parade, który po przesłuchaniu stwierdzam, że swymi rytmami słusznie przyciągnął uwagę jury. Queen B łącznie posiada już 28 statuetek. To nie jest jedyny powód do dumy, córka gwiazdy I9-letnia Blue Ivy, również zdobyła złoty gramofon, zapisując się w historii Grammy jako najmłodsza laureatka. Matka z dziewczynką, wspólnie otrzymały nagrodę za teledysk do piosenki Brown Skin Girl. Czyż nie wyglądają razem uroczo?

 

Oprócz uroczystej ceremonii rozdania nagród znalazł się czas na świetne występy nominowanych muzyków m.in. Dua Lipa, Lionel Richie, Brittany Howard, Chris Martin czy Post Malone. Harry Styles zachwycił utworem Watermelon Sugar. Wśród zwyciężonych debiutantek znalazła się raperka Meghan Thee, która zaprezentowała swe umiejętności publice w utworze Savage. Jednak na szczyty wybiła się Billie Eilish, która swą charyzmą oraz talentem muzycznym zafascynowała organizatorów i nie tylko. Występem do utworu Everything I wanted, który zdobył Nagranie roku, zdecydowanie pokazała konkurencji, dlaczego znalazła się na scenie. Wyróżniono solistkę także w kategorii Najlepszy utwór do filmu. Przysłuchując się utworom wokalistki, jestem pewna, że jej szczęśliwa passa będzie trwać.

 

Nikogo chyba nie zaskoczyło zwycięstwo Taylor Swift, w kategorii za najlepszy album. Artystka jest pierwszą kobietą w historii, która zatriumfowała trzeci raz, tym razem z płytą Folklore. Jednak muszę przyznać, że cieszy mnie ogromnie jedno zwycięstwo. Mam na myśli zespół The Strokes i ich album The new abnormal, który w mistrzowski sposób pokonał konkurencję w kategorii Najlepszy album rockowy. Mam do tego zespołu nie mały sentyment, ponieważ w trakcie ponurych dni trwającego lockdownu, umili mi czas i zachwycili mnie swą melodyjnością, wokalem oraz piękną okładką płyty, która nawiązuje do charakterystycznej sztuka legendy street artu Jean-Michel’a Basquiata Bird on money, o czym też wspomniałam w swojej recenzji.

 

Poniżej znajduje się pełna lista wszystkich zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Nagranie roku – Billie Eilish Everything I Wanted

Album roku – Taylor Swift Folklore

Utwór roku –H.E.R.I Can’t Breathe

Najlepszy nowy artysta – Meghan Thee Stallion

Najlepsze solowe wykonanie pop – Harry Styles Watermelon sugar

Najlepsze wykonanie duet/ zespół pop – Lady Gaga ft. Ariana Grande Rain on me

Najlepszy album wokalny pop – Dua Lipa Future nostalgia

Najlepsze nagranie dance – Kaytranada ft. Kali Uchis 10 %

Najlepsze wykonanie rock – Fiona Apple Shameika

Najlepsze wykonanie metal – Body Count Bum Rush

Najlepszy utwór rock – Brittany Howard Stay High

Najlepszy album rock – The Strokes The new abnormal

Najlepszy album alternatywa – Fiona Apple Fetch the bolt cutters

Najlepsze wykonanie R&B – Beyonce Black Parade

Najlepszy utwór R&B – Robert Glasper featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello Better Than I Imagine

Najlepszy album progresywne R&B – Thundercat It is what it is

Najlepszy album R&B – John Legend Bigger Love

Najlepsze wykonanie rap – Meghan Thee Stallion ft. Beyonce Savage

Najlepsze wykonanie melodyczny rap – Anderson .Paak Lockdown

Najlepszy utwór rap – Meghan Thee Stallion ft. Beyonce Savage

Najlepszy album rap – Nas King’s Disease

Najlepsza kompilacyjna ścieżka dźwiękowa – Jojo Rabbit Various Artists

Najlepsza ścieżka dźwiękowa – Joker Hildur Guðnadóttir

Najlepszy utwór do filmu – Billie Eilish No Time To Die (z filmu No Time To Die )

Najlepsza oprawa wizualna albumu – Desert Sessions Vols. 11 & 12

Najlepszy box/edycja limitowana – Wilco Ode to joy

Producent roku – Andrew Watt

Najlepszy teledysk – Beyonce Brown Skin Girl

Najlepszy film muzyczny – Linda Ronstadt The Sound Of My Voice

Sara Rostkowska

Fot: pixabay.com/freestocks-photos