Za nami gala wręczenia prestiżowych nagród dla polskich uczelni – Pro Juvenes. Wydarzenie, które jest uwieńczeniem ciężkiej pracy uniwersytetów oraz kół naukowych, w misji promocji nowoczesnych rozwiązań dla naszego kraju. Wyjątkowe wyróżnienie otrzymał także nasz uniwersytet.

Nagrody Pro Juvenes są inicjatywą Parlamentu Studentów RP, który od 2013 roku uroczyście nagradza uniwersytety za aktywną działalność studencką. Nagradzane jest aktywne działanie żaków, poprzez udzielanie się w kołach naukowych oraz tworząc poszczególne inicjatywy na rzecz promocji swoich uczelni. Wiele z nich sięgnęło międzynarodowych spraw, w tym nasz Uniwersytet Opolski i projekt Uczelnianego Forum Aktywizacji Międzynarodowych (UFAM). Nasza uczelnia rywalizowała m.in. z Politechniką Krakowską czy nawet z Uniwersytetem Warszawskim. Opole, jako mniejsze miasto z tak samo mniejszym ośrodkiem kształcenia wyższego musiało sprostać wielu wyzwaniom, aby zyskać status jednej z najbardziej prestiżowych uczelni. Jak podkreśla przewodnicząca naszego samorządu studenckiego, Żaneta Niemczyk :

 

To jest czas by świętować! Bo mamy co świętować! Pokazujemy moc uniwersytetu Opolskiego.

 

Dodaje, że pomimo nie osiągnięcia wygranej w nominacji, dla niej sam fakt nominowania konferencji do finału gali, jest już dużym wyróżnikiem w kategorii Studencki Projekt Roku.

 

 

Spytaliśmy również, czym dla naszego UO jest gala oraz jaki cel przyświeca konferencji UFAM:

 

 

Dużo większą radość wśród naszych studentów sprawiło zwycięstwo studenckiej telewizji UO- Sety w kategorii Media Studenckie. Jak podkreśla Mateusz Golomb, dział marketingu UO oraz były redaktor naczelny telewizji:

 

Myślę, że to zwycięstwo daje nam dużą rozpoznawalność. Wyróżnienie na ogólnopolskiej gali wśród innych uniwersytetów dało nam dużą rozpoznawalność i cieszymy się, że mogliśmy reprezentować uniwersytet.

 

Mateusz podkreśla również, że czasy dla mediów studenckich podczas pierwszego okresu pandemii, w trakcie lockdownu, były niezwykle trudne a studio było nieczynne przez długie miesiące. Uniemożliwiło to tworzenie ciekawych materiałów. Jednak w chwili zniesienia niektórych obostrzeń, członkowie redakcji ruszyli pełną parą, by tworzyć dobre materiały. A te materiały docenił Parlament Studentów. 

 

 

Naszym kolegom z telewizyjnej redakcji oraz Samorządowi Studenckiemu serdecznie gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy samych sukcesów na drodze rozsławiania naszej uczelni po całym kraju!

 

Jakub Koziarz

fot.: projuvenes.psrp.org.pl