Formula Drive to niezwykłe wydarzenie, będące gratką dla fanów motoryzacji i sportów motorowych. Podczas tego eventu uczestnicy mają szanse zasiąść za sterami bolidu Formuły 1. To już druga edycja Formula Drive odbywająca się na torze Silesia Ring znajdującym się w Kamieniu Śląskim.

Formuła 1 to jeden z najpopularniejszych sportów motorowych na świecie, przez fanów seria nazywana jest Królową motosportu. W Polsce zdobyła popularność dzięki występom Roberta Kubicy. Formula Drive to wydarzenie organizowane dla wszystkich miłośników tego sportu, chcących przeżyć niezapomniane chwile za sterami bolidu najszybszej serii wyścigowej świata. Pomysłodawcą oraz organizatorem Formula Drive jest Grzegorz Różalski, który wypowiedział się o historii przedsięwzięcia oraz jego głównym celom:

Uczestnicy eventu mieli szanse zasiąść za sterami bolidu Formuły 1 dopiero po przeszkoleniu z obsługi i zasad bezpieczeństwa jazdy samochodem wyścigowym. W celu przeszkolenia zawodnicy jeździli samochodami Formuły Renault 2.0, które są znacznie słabsze w porównaniu do bolidów wykorzystywanych w Formule 1. Samochody dostępne dla zawodników to MOD Williams FW29, pełnoprawny bolid Formuły 1, mający 650 koni mechanicznych, przyśpieszający od 0 do 200 km/h w zaledwie 5 sekund. Prędkość maksymalna wynosi 350 km/h, lecz nie jest ona osiągalna na torze w Kamieniu Śląskim. Dla porównania bolid Formuły Renault 2.0 legitymuje się mocą 200 koni mechanicznych, a przyśpieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 4 sekundy.

Zawodnicy głodni dodatkowych wrażeń mieli także okazję zostania pasażerami dwuosobowego bolidu zbudowanego na bazie samochodu BMW Sauber F1.06.

Za sterami bolidu siedział doświadczony kierowca wyścigowy – Kamil Franczak, który opowiedział o swoim doświadczeniu związanym z samochodami wyścigowymi oraz o tym jak pilotaż samolotów wojskowych przekłada się na umiejętności na torze:

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 8:00, gdy nastąpiło powitanie i rejestracja uczestników. O 8:30 odbyło się pierwsze szkolenie teoretyczne związane z technikami jazdy i dopasowaniem ustawień bolidu do sytuacji na torze. Do dyspozycji uczestników był profesjonalny test czasu reakcji oraz symulator jazdy bolidem.

Dawid Nowakowski, specjalista od SimRacingu opowiedział o różnicy pomiędzy symulatorem a jazdą na prawdziwym torze:

O godzinie 9:00 zawodnicy zostali zapoznani z procedurami i zasadami obowiązującymi na Silesia Ring, a o 9:30 zostało przeprowadzone szkolenie praktyczne, gdzie omówiono kwestie techniczne związane z prowadzeniem bolidu Formuły Renault 2.0. O godzinie 10:00 uczestnicy rozpoczęli jazdę. O 11:30 zaczęła się półgodzinna przerwa, aby zawodnicy mogli ochłonąć i przygotować się do jazdy bolidem F1, w międzyczasie członkowie Fundacji Służby Ratownictwa Specjalistycznego przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy. Dodatkowo w trakcie wydarzenia każdy chętny mógł doświadczyć przeżycia z założonymi alkogoglami i narkogoglami.

Maciej Zawadka, ratownik medyczny wypowiedział się na temat swojej misji na torze:

O godzinie 12:00 rozpoczęło się przygotowanie techniczne i szkolenie z obsługi bolidu Williamsa, o tym jak zostać mechanikiem samochodów wyścigowych opowiedział Patryk Lusiak, mechanik Formuły Drive:

O 12:30 zawodnicy dostali długo wyczekiwaną możliwość prowadzenia bolidu. Oto są pierwsze wrażenia po powrocie z toru:

O godzinie 16:00 oficjalnie zakończono jazdy, odbyło się także wręczenie certyfikatów uczestnictwa i pucharów. O godzinie 17:00 event został oficjalnie zakończony. W wydarzeniu mogą uczestniczyć wszyscy dorośli ludzie, każdy kto chce przeżyć dreszczyk emocji, lecz niekoniecznie czuje się pewnie w roli kierowcy może skorzystać z opcji bycia pasażerem w dwuosobowym bolidzie. Emerytowana Małgorzata Kawalec to najlepszy przykład na to, że każdy może doświadczyć mocy bolidu Formuły 1.

Formula Drive będzie organizowana co roku dla wszystkich chętnych. Więcej informacji można odnaleźć na oficjalnej stronie Formula Drive.

Angelina Frankovskaya

Fot.: Angelina Frankovskaya