Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii to świetnie rozwijające się koło naukowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Nie jest ono zamknięte tylko na rodzimy wydział, dzięki czemu każdy student może zgłębić tajniki tych pociągających dziedzin. Zatem czemu nie skorzystać z tej okazji i pobawić się w kryminologa.

29 maja rozpoczyna się jeden z głównych projektów koła, czyli II edycja Dni Kryminalistyki i Kryminologii, które odbędą się na Wydziale Prawa i Administracji.

Pierwszego dnia wydarzenia, będzie można przyjść na prelekcje prowadzone przez dyrektorów Departamentu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, a także wziąć udział w warsztatach na temat aplikacji prawniczej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Całość będzie się odbywać od godziny 13:00 do 17:15 w sali 5.18.

Z kolei w drugim dniu w godzinach 10:0015:00 odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod hasłem „Nowe technologie i przestępczość”. Będzie można dowiedzieć się jak technologie, które towarzyszą nam na co dzień, łączą się z przestępczością. Aby w niej uczestniczyć, należy się połączyć poprzez platformę Microsoft Teams.

Więcej o konferencji opowiedziała nam Aleksandra Stawiarska, członkini Komitetu Organizacyjnego Konferencji, która jest również członkinią zarządu Koła:

 

 

 

Ostatniego dnia, czyli 31 maja od godziny 10:00 do 16:00 w sali 5.18, będzie można posłuchać prelekcji dotyczących m. in. ciemnych stron programu ChatGPT, cyberprzestępczości, kryminalistycznych narzędzi wykrywczych służących do analizy śladów krwi. Ponadto swoją wiedzę z zakresu psychologii i informatyki przekażą dwie biegłe sądowe.

Rozległa tematyka, podjęta na wydarzeniu, powinna zachęcić wiele osób. Nie tylko  zainteresowanych tematyką prawną, ale też tych ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o cyberprzestępczości przez pryzmat sądownictwa.

Szczegółowy opis całego wydarzenia można zobaczyć tutaj.

 

Katarzyna Hyży

fot. Koło Kryminologii i Kryminalistyki