Coraz częściej słyszy się określenia zero waste lub less waste, niejednokrotnie tematy ekologiczne przewijają się w internecie i mediach, ale czego tak naprawdę dotyczą? Jaki sens ma rozpowszechnianie świadomości na temat odpadów i tego, jak ograniczyć zanieczyszczenie środowiska?

Dosłowne tłumaczenie zero waste i less waste oznacza po prostu brak odpadów oraz mniej odpadów– te dwa określenia nawiązują bezpośrednio do prowadzonego w tej idei stylu życia. Dokładna definicja przyjęta przez Zero Waste International Alliance brzmi:

Zero Waste używane zamiennie jako no waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

Życie w stylu zero waste na początku może nie być proste, ze względu na przyzwyczajenia i konsumpcyjny tryb życia, jaki umożliwia nam obecny świat, ale wszystko jest do zrobienia- najlepszą metodą są małe zmiany w naszym codziennym życiu. Poznanie metod na to, jak ograniczyć produkcję śmieci w swoim codziennym życiu umożliwia nam pięć zasad:

 • Refuse, czyli ODMAWIAJ
 • Reduce, czyli OGRANICZAJ SIĘ
 • Reuse, czyli UŻYJ PONOWNIE
 • Recycle, czyli SEGREGUJ ŚMIECI
 • Rot, czyli KOMPOSTUJ

Po pierwsze, odmawiaj, chociażby dodatkowej reklamówki, czy niepotrzebnego potwierdzenia płatności. Za odmową kryje się również nasz własny wybór produktów, które kupujemy. Zamiast kupować zafoliowane warzywa i owoce, wybierajmy produkty, które są dostępne luzem i które możemy na zakupach zwarzyć i zapakować, np. w bawełniane woreczki wielokrotnego użytku. Z produktów, które są nam niezbędne do funkcjonowania, starajmy się wybierać biodegradowalne zamienniki, papierowe lub drewniane. Jeśli istnieje zamiennik, który może posłużyć nam do użytku przez wiele lat, warto w niego zainwestować, np. metalowe słomki do napojów lub szklane pojemniki do przechowywania żywności.

Po drugie, ograniczaj się do tego, co naprawdę potrzebujesz i co wykorzystasz w 100%, tak aby nie wyrzucać resztek lub nie magazynować niepotrzebnie sterty rzeczy „na później”, które w praktyce tak naprawdę lądują w koszu po odleżeniu w szafce kilku lat. Dobrym przykładem mogą być nigdy niezałożone ubrania, przez kilka lat wiszące w szafie razem z metkami lub przeterminowane produkty zarówno spożywcze, jak i gospodarcze.

Po trzecie, użyj ponownie, czyli w głębszym rozumieniu bądź kreatywny i nadaj drugie życie przedmiotom, które już się wysłużyły lub postaraj się je naprawić, jeśli jest to możliwe. Pole do popisu jest naprawdę duże w zależności od tego, jakiego rodzaju są to rzeczy. Oczywiście nie wszystko da się wykorzystać ponownie, dlatego tak ważne jest ograniczanie ilości przedmiotów jednorazowego użytku w naszym życiu.

Po czwarte, segreguj śmieci, ponieważ umożliwi to wykorzystanie ponownie zużytych materiałów, takich jak plastik, szkło lub metal. Warto wiedzieć, jakie opakowania nadają się do recyklingu i są bezpieczne dla naszego organizmu. Przy zakupach można również zwrócić uwagę na to, aby wybierać produkty/opakowania pochodzące z odzysku.

Po piąte, posiadaj swój własny kompostownik na odpady organiczne, które w późniejszym czasie mogą posłużyć jako nawóz do kwiatów lub ogrodu. 

Niewielkie zmiany w naszym życiu mogą pomóc naszej planecie w przyszłości, ponieważ góry odpadów na całym świecie i tony plastiku pływające w oceanach nie wyparują w magiczny sposób, dlatego tak ważne jest szerzenie świadomości i mówienie o tym, choćby najbliższym osobom z własnego otoczenia, jakie są dalekosiężne skutki bezgranicznego konsumpcjonizmu i obojętności wobec zanieczyszczeń, jakie powoduje.

Victoria Bugajska

 

Fot:

 • zdjęcie 1: sergeitokmakov/pixbay.com,
 • zdjęcie 2: OpenClipart-Vectors/pixbay.com
 • zdjęcie 3: własne
 • zdjęcie 4: Oponeo.pl
 • zdjęcie 5: www.ograniczamsie.com
 • zdjęcie 6: Karuvadgraphy/pixbay.com