Organizacji działających na rzecz walki o dobro człowieka jest wiele. Mają one wspólny cel, pokazać, że każdy zasługuje na równe traktowanie, niezależnie od tego, skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry czy wyznanie. Przodującą z nich jest zdecydowanie Amnesty International.


Ta znana organizacja międzynarodowa, walczy o zaprzestanie naruszania praw obywatelskich ludzi na całym świecie. Najczęściej wśród młodych osób, kojarzona jest z Maratonem Pisania Listów, na którym miliony osób mobilizuje się i łapie w dłoń swoje pióra, by napisać list skierowany do władz. W ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z konkretnymi osobami, których prawa zostały naruszone bądź żądać, natychmiastowego odwołania kary więzienia dla ludzi, którzy nie powinni być skazani. Te osoby trafiają do celi za ujawnienie wymuszonych zaginięć, walkę o prawa człowieka czy sprzeciwianie się torturom.

Organizacja po raz dziewiętnasty ruszyła z konkursem Pióro Nadziei 2020. Do udziału w konkursie zgłaszać można kandydatury dziennikarzy, blogerów, pisarzy i innych osób związanych z mediami, a więc i studentów. Jeżeli należycie do tych, których porusza ludzka krzywda i w mediach podkreślacie wagę tego problemu, zgłoście jedną ze swoich prac lub jeżeli znacie osobę, która zasługuję na docenienie jej aktywności w walce o wolność praw człowieka, powiadomcie ją o organizacji konkursu.

Ważne! Data stworzenia materiału nie może być starsza niż 12 miesięcy.

Nagroda Pióro Nadziei jest wręczana przez Amnesty International od 2002 roku. Jest to statuetka w kształcie przeźroczystego pióra z zatopionym w środku drutem kolczastym, przymocowanym do betonowego etui.

 

 

Kandydatów i kandydatki do nagrody mogą zgłaszać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe lub firmy do godziny 23:59, 25 stycznia 2021 roku, posługując się zamieszczonym poniżej formularzem lub przesyłając wiadomość bezpośrednio na adres: rzecznik@amnesty.org.pl. Zgłoszenia powinny zawierać oprócz pracy konkursowej, imię i nazwisko oraz krótkie uzasadnienie kandydatury.

Link do formularza znajdziecie tutaj.

Gabriela Roterman

Fot: amnesty.org.pl