Dwunastu uczestników rywalizowało ze sobą w sali rozpraw Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu podczas Lokalnego Konkursu Krasomówczego.

Jedną z sal rozpraw Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu zawładnęli ostatnio studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Uczestnicy organizowanego przez ELSA Opole Lokalnego Konkursu Krasomówczego mierzyli się z wygłoszeniem mowy kończącej postępowanie przed sądem I instancji na podstawie kazusu z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego lub karnego. Jedną sprawę przedstawiało dwoje uczestników, wcielających się w odmienne role procesowe.

Konkurs miał na celu rozwinięcie umiejętności krasomówcze uczestników i pokonanie stresu przed wystąpieniami publicznymi, choć doświadczone jury nie kryło zaskoczenia wzorowym przygotowaniem uczestników.

 

Mówi prokurator Stanisław Bar, który zasiadał w jury. Oprócz prokuratora Prokuratury Okręgowej w Opolu, w jury znaleźli się także Wiceprezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, sędzia WSA Elżbieta Kmiecik, dr hab. Danuta Lech-Kirstein oraz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, dr hab. Piotr Stec, prof. UO.

Jury doceniło wzorowe przygotowanie studentów, odpowiednie wczucie się w role czy używanie pięknej polszczyzny. Wskazano jednak uczestnikom, by na przyszłość uważali na ilość paremii łacińskich w swoich wypowiedziach.

Stanisław Bar

Korzystając ze sposobności rozmowy z karnistą, zapytałam jak duże znaczenie ma mowa końcowa w procesie.

Stanisław Bar

 

W Lokalnym Konkursie Krasomówczym najlepsza okazała się Julia Gwozdiowa, która uważa, że sukcesem jest odpowiednie nastawienie mówcy i mowa ciała. Laureatka będzie reprezentować Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym, który w tym roku odbędzie się w Poznaniu.

 

Drugie miejsce zajął Łukasz Gaweł, natomiast trzecie Kornelia Żebryk. Dodatkowe wyróżnienie otrzymała Justyna Koloska.

Poniżej wywiad ze studentką II roku prawa, Kornelią Żebryk, która zajęła 3. miejsce. Jak sama przyznaje, wiele nauczyła się pod względem merytorycznym, bo przemawiała o kwestiach, które w toku studiów jeszcze się nie pojawiły. Jednak najważniejsze dla niej były prezencja i przełamanie stresu przed wystąpieniami publicznymi.

 

Trójka laureatów otrzymała nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta Opola. Dodatkowo, zwyciężczyni konkursu będzie miała okazję odbyć praktyki w Kancelarii Radców Prawnych Kaszta & Janikowska s.c.

ELSA Opole organizuje Lokalny Konkurs Krasomówczy od 2006 roku, z jedną tylko przerwą, która miała miejsce rok temu. Grupa około 15 osób pracowała od połowy grudnia, by przygotować lokalną część konkursu. Aleksander Sypniewski z Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa – ELSA Opole jest bardzo zadowolony z przebiegu wydarzenia i ma nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja konkursu.

 

 

Lokalny Konkurs Krasomówczy odbył się w poniedziałek 26 marca w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu. Ogólnopolska edycja konkursu odbędzie się w dniach 27-29 kwietnia w Poznaniu. WPiA Uniwersytetu Opolskiego reprezentować będzie Julia Gwozdiowa.

Paulina Kurtyka
fot.: własne