Poznaj na nowo wybitnego poetę czasów wojny! Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Minorytów w Opolu, pragnie zaprosić nas na najnowszą wystawę plenerową, dotyczącą twórczości jednego z najwybitniejszych polskich twórców, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) pochodził z warszawskiej rodziny inteligenckiej. W 1939 roku zdał maturę. W czasie okupacji wykonywał dorywcze prace, przez rok studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, a także był żołnierzem Armii Krajowej. W 1942 roku poślubił Barbarę Drapczyńską, do której kierował swoje wiersze miłosne. Zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego. Uważany jest za najbardziej utalentowanego poetę pokolenia wojennego. W czasie okupacji ukazały się nakładem podziemnych oficyn, cztery tomiki jego poezji.

Wystawa plenerowa powstała z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza. W uznaniu jego zasług dla polskiej kultury, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 „Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. Wernisaż ukazuje biografię artysty, skupiając się na najmłodszych latach twórcy, jego podróżach, przyjaźniach czy zainteresowaniach oraz na czasach jego twórczości literackiej.

Wystawę można podziwiać przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej  do 3 marca bieżącego roku.

 

Magdalena Wróblewska
fot.: mbp.opole.pl