Rok Jakubowy rozpoczął się 31 grudnia 2020 roku, a trwać będzie do końca 2022 roku. Decyzję tę ogłoszono w katedrze w Santiago de Compostela na koniec Mszy świętej. Katedra jest miejscem, w którym znajduje się grób św. Jakuba, oraz miejscem, do którego zmierzają pielgrzymi podążający szlakiem Camino de Santiago.

Pomimo pandemii COVID-19 mnóstwo osób wyruszyło z różnych miejsc na świecie kierując się do Santiago de Compostela. Na różnych grupach dotyczących tej pielgrzymki największą popularnością cieszą się szlaki Camino Frances oraz Camino Portugues.
Na szlaku pielgrzymi szukają oznaczeń, którymi są muszla św. Jakuba oraz żółta strzałka. Wiele pielgrzymów nosi muszle przypięte do swojego plecaka. Symbole będące drogowskazami można dostrzec na przykład na ulicy, na słupach, na budynkach, a niektóre z nich informują również o tym, ile kilometrów pozostało do końca drogi.

Nieco więcej o Camino de Santiago opowie Aleksandra Czajkowska, którą miałam przyjemność poznać na szlaku, i która relacjonowała całą drogę na swoim Instagramie. 

Jak wygląda Caminowa rutyna?

W jaki sposób szuka się drogowskazów Camino de Santiago? Czy miałaś kiedyś problem ze znalezieniem drogi?

Czy według Ciebie dużo ludzi wyruszyło na szlak w roku Jakubowym? 

W oparciu o różne historie, które usłyszałaś, jakie są powody wyruszenia na Camino?

Z jakimi utrudnieniami wynikającymi z pandemii się spotkałaś?

Czy możesz opowiedzieć coś o tym w jaki sposób i dlaczego ludzie zaczęli podążać Szlakiem Jakubowym?

 

Agnieszka Stus, Karolina Żak

Fot.: Agnieszka Stus