Miejska Biblioteka Publiczna zaoferowała dorosłym powrót do dzieciństwa, dzieciom natomiast dała możliwość odkrycia ilustracji, które kiedyś zachwycały ich rodziców.

Wystawa poświęcona ilustracjom polskich artystów prezentuje ponad sto okładek książek. Wystawa obejmuje lata 1950 -1980 i daje możliwość zaznajomienia się z dziełami takich artystów jak Olga Siemaszko, Józef Wilkoń, Janusz Stanny, Antoni Uniechowski, Danuta Konwicka, Juliusz Makowski czy Eugenia Różańska. Wspomniani artyści pracowali z takimi wydawnictwami jak Nasza Księgarnia, Czytelnik, Ruch, Iskry, Państwowy Instytut Wydawniczy. Niektóre z tych osób były również naczelnymi grafikami tych wydawnictw. 

Integralną częścią wystawy mają być pudełeczka – memories boxes –  nawiązujące do skojarzeń z daną publikacją. Ozdobione i wypełnione przedmiotami związanymi z daną książką mają poszerzać odbiorcy horyzonty poznania. Projekt ma na celu popularyzację wiedzy na temat polskich ilustracji z lat 1950-1980. Zaprezentowane 114 okładek to tylko niewielka część bogatej kolekcji książek dla dzieci i młodzieży zgromadzonej w Galerii Książki Dziecięcej na Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym w MBP w Opolu. 

Wystawę można podziwiać w od 7 do 30 kwietnia 2021 roku Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ulicy Minorytów 4.

Agata Sowa

Fot.: mbp.opole.pl, 1.bp.blogspot.com, w.bibliotece.pl